Sejmowe komisje przyjęły projekt nowelizacji ustawy o OZE
W Sejmie rozpoczęło się procedowanie projektu kompleksowej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Wczoraj odbyło się połączone posiedzenie Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas posiedzenia przeprowadzono pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, któremu na etapie wcześniejszych prac w rządzie nadano numer UC99 (Rada Ministrów przyjęła projekt jeszcze w kwietniu br.).
Podczas pierwszego czytania wątpliwości dotyczące nowych przepisów zgłaszało niemal wyłącznie sejmowe biuro legislacyjne. Sejmowi prawnicy mieli wiele zastrzeżeń dotyczących spójności zapisów zawartych w projekcie nowelizacji. Brakowało natomiast zaangażowania posłów.
Projekt nowelizacji ustawy o OZE został ostatecznie przyjęty podczas pierwszego czytania przy braku głosów przeciwko. Teraz trafi do drugiego czytania.
Czego dotyczy nowelizacja?
Projekt kompleksowej nowelizacji ustawy o OZE został opracowany w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Jego zadaniem jest przede wszystkim wdrożenie do polskiego prawa przepisów z unijnej dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (RED II). Zgodnie z prawem UE państwa członkowskie powinny były transponować je do krajowych regulacji do połowy 2021 roku. Dalsza zwłoka w ich wdrożeniu grozi skierowaniem sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).
Najnowszy projekt nowelizacji ustawy o OZE, który obecnie jest przedmiotem prac w Sejmie, obejmuje zagadnienia z zakresu m.in.:
- odnawialnego ciepłownictwa i chłodnictwa,
- rozszerzenia systemu gwarancji pochodzenia,
- umów PPA,
- hybrydowych instalacji OZE,
- utworzenia Krajowego Punktu Kontaktowego OZE,
- uproszczenia procedur administracyjnych, w tym zwolnienia z pozwolenia na budowę instalacji fotowoltaicznych o mocy do 150 kW,
- wprowadzenia modelu handlu energią określanego jako peer-to-peer,
- nowych zasad funkcjonowania klastrów energii, które mają uatrakcyjnić tę formę działalności na rynku energii.
Więcej na temat założeń najnowszego projektu nowelizacji ustawy o OZE w artykule: Rząd przyjął nowelizację ustawy o OZE.
Do projektu nowelizacji zostały ponadto dodane przepisy zakładające wdrożenie koncepcji tzw. prosumenta lokatorskiego. Więcej na ten temat w artykule: Prosument lokatorski wkrótce w Sejmie. Jak będzie rozliczany?.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Która to już nowelizacja tej ustawy w tym roku? 100? Masakra, co UE z nami wyprawia
@betex – po tylu nowelizacjach – to już nowa powinna być
Jaka Unia? Czytaj ze zrozumieniem. Ustawa powinna być w 2021 zgodnie z dyrektywą z 2019 r.. Mamy 2023. Nieroby z PIS i Sejmu. Oni nawet tego nie czytają nad czym debatują. Zgroza. I później trzeba to g… poprawiać , bo w użytkowaniu powstają same problemy.
@betex, pomyśl zanim napiszesz. Nowelizacja jest nie na rękę pisobolszewi.
PiS tego nie podpisze przed wyborami ,żeby się sfajdał. Pomyślcie 150 kW bez pozwolenia!!! Obajtków , rozsianych po spółkach energetycznych, szlag trafia!!! Lokatorski prosument !!! Sieci już maja rozwolnienie…. Handel P2P energią!!!!, noooo, tym Lemingom w tyłkach się przewraca!!! Procedują, bo grozi im kolejny TSUE i bulenie kar, posłowie nie kiwają palcem w bucie, bo już czują zapach zielonej trawy i deprecha zawitała do sejmu:::)))