PGE ma pomysł na wydłużenie żywotności wiatraków
Specjalne osłony poliuretanowe mają zapewnić dłuższą bezawaryjną pracę wiatraków Polskiej Grupy Energetycznej. Właśnie są montowane na łopatach turbin.
PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy PGE, prowadzi montaż specjalnych poliuretanowych na łopatach turbin wiatrowych. Jak zapewnia, takie innowacyjne rozwiązanie uchroni je przed erozją, a w konsekwencji wydłuży ich żywotność. To zaś ograniczy koszty związane z naprawą i wyłączeniem serwisowanych wiatraków.
Na każdej łopacie montowanych jest 10 specjalnie dopasowanych sekcji osłon o długości 1 m. Każda z nich ma unikalny kod QR i numer seryjny, co pozwoli śledzić historię każdej zamontowanej osłony.
15 turbin na początek
Jak podaje PGE, stosowane rozwiązanie charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością na starzenie, ścieranie i niekorzystne warunki atmosferyczne. Dotychczas krawędzie natarcia łopat były narażone na skutki erozji w wyniku oddziaływania deszczu, gradu oraz cząstek pyłu i piasku znajdujących się w powietrzu. W konsekwencji w ciągu 25 lat ich żywotności przeciętnie potrzebnych było sześć napraw.
Do końca roku PGE Energia Odnawialna zamontuje osłony na 15 turbinach PGE. W następnych latach zamierza zabezpieczyć łopaty kolejnych wiatraków.
Wiatrowe inwestycje PGE
Spółka PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem energii elektrycznej z wiatru w Polsce – ma 20 lądowych farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 772 MW.
W ubiegłym roku spółka kupiła elektrownie wiatrowe Radzyń, Ścieki i Jóźwin, zlokalizowane w województwach kujawsko-pomorskim, łódzkim i wielkopolskim. Ich łączna moc wynieść ma 84,2 MW.
Według Strategii Grupy PGE w 2030 roku będzie ona dysponować 1,7 GW mocy zainstalowanej w lądowych farmach wiatrowych, co chce osiągnąć także poprzez akwizycje projektów.
Oprócz inwestycji lądowych PGE realizuje także projekty morskich farm wiatrowych. W grudniu zeszłego roku PGE i Orsted otrzymały decyzje Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie indywidualnych cen w kontraktach różnicowych dla dwóch etapów morskiej farmy wiatrowej Baltica: Baltica 2 i Baltica 3.
Ponadto PGE Energia Odnawialna ma w swoim portfelu projektów OZE 29 elektrowni wodnych, cztery elektrownie szczytowo-pompowe i 24 farmy fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2427,7 MW.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.