Najwięksi producenci paneli fotowoltaicznych. Nowy ranking
Najnowszy ranking największych producentów paneli fotowoltaicznych potwierdza dominację chińskiego przemysłu PV. W ścisłej czołówce znalazły się wyłącznie firmy z Państwa Środka.
Firma konsultingowa TrendForce przedstawiła ranking sześciu największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie pod względem dostaw zrealizowanych w 2022 roku.
Liderem rankingu, o którym informuje „PV Magazine”, jest Longi Solar, który w ubiegłym roku miał zrealizować dostawy paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 45–47 GW. Na drugim miejscu znalazła się Trina Solar (43 GW), na trzecim był Jinko Solar (42–43 GW), a na kolejnych pozycjach znalazły się JA Solar (39,75 GW), Canadian Solar (21,1 GW) oraz Risen Energy (16 GW).
TrendForce podkreśla, że ta szóstka w 2022 roku odpowiadała za dostarczenie paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 205–211 GW, co stanowiło około 76–78 proc. wszystkich dostaw paneli, które zostały zrealizowane w ubiegłym roku.
Moduły o dużej mocy zdobywają rynek
Analitycy TrendForce odnotowują, że ubiegły rok na globalnym rynku fotowoltaicznym stał pod znakiem rosnącego znaczenia modułów o dużej powierzchni i mocy (przekraczającej 700 W), bazujących coraz częściej na największych ogniwach o długości boku 210 mm. Na takie ogniwa stawia m.in. Trina Solar i Risen Energy, podczas gdy inni czołowi producenci wykorzystują ogniwa o długości boku wynoszącej 182 mm.
Zdaniem TrendForce całkowita moc dostarczonych modułów o dużej powierzchni w pierwszym kwartale tego roku przekroczyła 120 GW, a globalna zdolność produkcyjna takich modułów w 2023 roku ma osiągnąć 767 GW, co powinno stanowić około 90 proc. całkowitych zdolności produkcyjnych przemysłu PV. W tym zdolności produkcyjne modułów z ogniwami o długości boku 210 mm mają wzrosnąć do 508 GW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
W pierwszym półroczu 2022 wzrost produkcji OZE pokrył w całości wzrost konsumpcji energii elektrycznej na świecie. Jest szansa, że cały rok 2022 taki będzie i to przy powolny przechodzeniu innych sektorów na prąd, takich jak transport, ciepłownictwo itp. Tak gwałtowny wzrost instalacji PV może oznaczać, że 2023 rok będzie przełomowy i od tej chwili nastąpi spadek globalnej konsumpcji paliw kopalnych 🙂
Porównując światowe i polskie zużycie prądu, to te 767GW rocznie oznacza dla Polski około 4,5GW przy założeniu, że każdy kraj równomiernie instaluje PV … uwzględniając nasłonecznienie w większości krajów, to Polska powinna zainstalować około 6GW w 2024 roku