Umowa na projekt polskiego samochodu elektrycznego Izera
Słynne włoskie studio designerskie Pininfarina zaprojektuje wersje produkcyjne trzech modeli polskiej marki samochodów elektrycznych Izera: SUV-a, hatchbacka i kombi. To efekt ogłoszonej wczoraj współpracy ElectroMobility Poland (EMP), który jest właścicielem marki Izera, z włoskim wykonawcą. Z ramienia EMP za projekt aut odpowiedzialni są Tadeusz Jelec oraz Mariusz Bekas.
Włoscy kontrahenci podchodzą z zapałem do współpracy z Polakami. – Piękno jest uniwersalnym atrybutem. Nie blaknie z czasem, jeśli jest pięknem. A nasze samochody są znane z tego, że trwają wiecznie. Tak będzie również w przypadku Izery – mówi Silvio Pietro Angori, CEO i dyrektor zarządzający Pininfariny.
Znaczenie tej współpracy akcentuje również Łukasz Maliczenko, dyrektor ds. rozwoju technicznego produktu EMP. – Dzięki współpracy między Electromobility a Pininfariną Izera na pewno będzie atrakcyjnym produktem i pięknym samochodem, w którym zakochają się nasi klienci – mówi.
Podkreśla jednocześnie, że projektowanie samochodu stanowi bardzo złożony proces, wymagający kompetencji zarówno od strony artystycznej, jak i technicznej. Konieczne jest zaangażowanie grupy odpowiednio wykształconych inżynierów, a także szerokiego zespołu związanego z zakupami czy produkcją. – Wszystkie te osoby muszą ze sobą współpracować, aby ostateczny produkt był nie tylko piękny, ale też funkcjonalny i mieścił się w odpowiednich kosztach – tłumaczy Łukasz Maliczenko.
Trwałe miejsce w historii motoryzacji
Mieszcząca się w Turynie Pininfarina projektuje samochody od 93 lat. Do tej pory stworzyła wiele modeli, które trwale zapisały się w historii motoryzacji. Wśród nich są m.in. Cisitalia, Alfa Romeo Giulietta Spider czy Ferrari Berlinetta Boxer. Co równie ważne w przypadku współpracy z ElectroMobility Poland – Włosi mają też doświadczenie w projektowaniu samochodów elektrycznych oraz we współpracy ze start-upami.
– Nie można zapominać, że zaprojektowaliśmy pierwszy samochód elektryczny w 1977 roku, więc wyobraźmy sobie, jak dawno temu to było. Dlatego byliśmy w stanie zgromadzić ogromne doświadczenie, którym chcemy podzielić się z EMP – wyjaśnia Silvio Pietro Angori.
Jest to równie istotne dla polskiego zespołu. – Ogromne doświadczenie Pininfariny, właściwie wielopokoleniowe doświadczenie, to jest coś, z czego możemy czerpać i na podstawie czego możemy rozwijać nasz własny zespół. Daje to nam to także pewność, że ostateczny design Izery będzie na właściwym poziomie – mówi Łukasz Maliczenko.
Według niego Pininfarina, współpracując z ambitnym start-upem, jakim jest Izera, ma niezwykłą okazję uczestniczenia we wprowadzeniu na rynek kolejnej marki samochodów – z kompleksową odpowiedzialnością za projekt.
Auta zostaną zbudowane z wykorzystaniem platformy SEA. Właściciel tej technologii, chińska firma Geely, wykorzystuje ją do budowy samochodów marki Volvo. Partnerstwo technologiczne między Geely a EMP zostało ogłoszone w listopadzie 2022 roku.
Współpraca ElectroMobility Poland (EMP) z włoskim wykonawcą obejmuje zaprojektowanie stylistyki nadwozia, wnętrza oraz HMI (Human Machine Interface) trzech modeli aut: SUV-a, hatchbacka oraz kombi.
PAP MediaRoom
To miś na miarę naszych czasów….
Czyli że co, że nie auto nie będzie wyglądało tak jak je pokazali w tamtym roku tylko od nowa będą projektować nadwozie?
Przecież ładne jest to co jest…