Columbus zamierza wejść na Giełdę Papierów Wartościowych
Wczoraj Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zatwierdziła prospekt emisyjny spółki Columbus. Jest to związane z planami przeniesienia notowań na rynek regulowany Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
Columbus Energy zamierza przenieść notowania spółki z alternatywnego rynku NewConnect na rynek główny Giełdy Papierów Wartościowych (GPW). Jak informuje, zatwierdzenie prospektu przez KNF stanowi istotny krok w tym kierunku. Celem jest dopuszczenie i wprowadzenie wszystkich akcji Columbus do obrotu na rynku regulowanym (rynku podstawowym) prowadzonym przez GPW w Warszawie.
Spółka spodziewa się, że zmiana rynku notowań powinna nastąpić w ciągu następnych tygodni.
Droga do GPW
– Nasza droga na rynek regulowany GPW była dość skomplikowana, ale szczęśliwie zbliżamy się do jej końca. Przypomnę, że pierwszą wersję prospektu emisyjnego złożyliśmy do KNF w 2017 roku, gdy byliśmy w trakcie dynamicznego rozwoju z małej spółki instalatorskiej w dostawcę usług OZE i skalowaliśmy naszą działalność w bardzo dużym tempie. Do tego dynamicznie zmieniało się otoczenie legislacyjne i rynkowe w Polsce, a niedługo potem nastąpił mocny zwrot w światowej gospodarce, szczególnie w kluczowym dla nas obszarze, czyli energetyce – opowiada Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy. – Wszystkie te czynniki utrudniały, wręcz hamowały nasze starania o to, aby zostać emitentem głównego rynku GPW, choć wartość Columbus dawno przekroczyła poziom rynku NewConnect.
Wniosek o zatwierdzenie prospektu został złożony przez Columbus Energy po raz drugi do Komisji Nadzoru Finansowego 12 sierpnia 2022 roku. W procesie dopuszczenia i wprowadzenia akcji na główny parkiet GPW – od przygotowania prospektu i pełnej dokumentacji po reprezentację w postępowaniu o zatwierdzenie prospektu przez KNF – spółkę wspierała kancelaria White&Case.
Plany spółki
Jak zapowiada Dawid Zieliński, przeniesienie notowań na rynek GPW da spółce dostęp do nowej grupy inwestorów. – Przyspieszymy też realizację kluczowych inwestycji, jak wielkoskalowe magazyny energii, oraz zintensyfikujemy działania w zakresie ekspansji na rynkach zagranicznych – dodaje prezes.
Pod koniec lutego Columbus informował o sprzedaniu pakietu projektów PV o łącznej mocy 17,5 MW. Z kolei w grudniu ubiegłego roku firma zawarła umowę z Engie Zielona Energia na sprzedaż projektów farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 102,5 MW.
Pozyskany ze zbycia farm solarnych kapitał Columbus ma przeznaczyć na spłatę kredytów, które spółka zaciągnęła w mBanku na realizację inwestycji PV, oraz zielonych obligacji – o łącznej wartości około 180 mln zł.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.