Tauron buduje nową farmę wiatrową
Na terenie nowej inwestycji Taurona w województwie śląskim pojawiły się pierwsze ekipy, które przygotowują teren pod budowę wiatraków. W ramach projektu powstanie 15 elektrowni wiatrowych. Obecnie Tauron posiada 11 farm wiatrowych, a 4 kolejne są w trakcie budowy.
Inwestycja w Gamowie koło Raciborza, którą rozpoczął Tauron, obejmuje budowę farmy wiatrowej o łącznej mocy 33 MW. Składać się będzie na nią 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,2 MW. Prace budowlane rozpoczną się na przełomie marca i kwietnia br.
Obecnie na miejscu trwają prace przygotowawcze, a pierwsza wyprodukowana energia z farmy wiatrowej ma popłynąć w połowie 2024 roku. Jej wolumen powinien odpowiadać zapotrzebowaniu generowanemu przez około 28 tys. gospodarstw domowych.
Kolejne inwestycje wiatrowe
Obecne Tauron dysponuje 11 farmami wiatrowymi, tj.: Majewo, Piotrków, Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap. Energię elektryczną wytwarza w nich 200 turbin wiatrowych o łącznej mocy 416 MW.
W czerwcu tego roku Tauron kupił projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Grupa dzięki realizacji tej inwestycji zwiększy swoje zielone moce o prawie 60 MW. Budowa farmy wiatrowej Mierzyn, zgodnie z przyjętymi założeniami, zostanie zakończona do końca 2024 roku.
Z początkiem października 2022 roku Tauron ogłosił, że będzie realizował inwestycję o łącznej mocy 20 MW, która zlokalizowana jest w Nowej Brzeźnicy w województwie łódzkim. Energia elektryczna popłynie do sieci z tego miejsca na początku 2025 roku. Farma wiatrowa Nowa Brzeźnica ma wytwarzać energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 19 tys. gospodarstw domowych. Na inwestycję będzie się składać łącznie 9 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,2 MW.
W planie 3,7 GW
Nowa strategia Taurona zakłada skokowe zwiększenie mocy OZE. W 2025 roku Grupa planuje dysponować mocami rzędu 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych. Z kolei w 2030 roku moce w OZE mają wzrosnąć do 3700 MW. Będzie to około 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy.
Przyspieszamy realizację założeń Zielonego Zwrotu Taurona, skokowo zwiększając moce zainstalowane w zielonych aktywach. Inwestujemy nie tylko w farmy wiatrowe, ale też fotowoltaiczne. Poza projektem w Raciborzu w budowie mamy jeszcze trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy ponad 110 MW i dwie fotowoltaiczne o łącznej mocy niemal 150 MW – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.
Tylko w energetyce wiatrowej Tauron chce podwoić stan posiadania do 2025 roku. W 2030 roku natomiast Grupa planuje dysponować już mocą na poziomie 1100 MW w tej technologii. Równocześnie grupa ma rozwijać projekty farm fotowoltaicznych – do 2025 roku zwiększy moce w fotowoltaice do 700 MW, a w 2030 roku ma dysponować słonecznymi megawatami o mocy 1400 MW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
a niby przez 10H nie da się postawić w PL nic nowego…
jak to możliwe że taki tłusty kot jak Tauron ma możliwość stawiania nowych farm.Czy ktoś przyjrzał sie lokalizacji i papierom?
ta lokalizacja pozwolenie budowlane miała juz w 13/14 roku lecz na turbiny GE, większej mocy.
Możecie mi powiedzieć czym jest podyktowana sytuacja, że firmy stawiające lądowe farmy wiatrowe nie stawiają turbin o większej mocy w danej lokalizacji (np. 4 MW zamiast 2,2 MW)? Czy to jest podyktowane wietrznością w danym terenie czy też problemem jest „papierkologia”?
Kamil – takie turbiny były w projekcie i na takich wydano pozwolenie na budowę przed 2016 zanim pis wprowadził 10h. Ciągle te pozwolenia są ważne i tylko taka mała turbinę można postawić. Inwestor chętnie zmieniłby na większe u mniej szt. ale nie może ingerować w projekt bo musiałby uzyskać pozwolenie nowe, a to już ma kaganiec 10h
@Mao,
popraw mnie jeżeli popełniam błąd w swoim sposobie myślenia. Większa turbina = wyższy maszt/wieża gdzie ww. turbina jest umieszczona a tym samym zasada 10H wyklucza w konkretnej lokalizacji, przy konkretnym pozwoleniu budowę elektrowni o większej mocy?