Jak radzić sobie z hałasem generowanym przez pompę ciepła?
Pompy ciepła, których coraz więcej pojawia się w polskich domach, są cenione nie tylko za relatywnie niskie koszty eksploatacji, ale także za wydajność ogrzewania. W cieszeniu się z zalet tego zielonego źródła ciepła przeszkadzać może jedno: hałas, który generuje. Jak sobie z nim radzić?
Pompy ciepła są obecnie jednym z najbardziej efektywnych i ekologicznych systemów ogrzewania – z tej prawdy zdaje sobie sprawę coraz większa liczba właścicieli domów. Pompa ciepła zamontowana w budynku nie powoduje żadnej emisji zanieczyszczeń powietrza, a stosunkowo niskie koszty eksploatacji, w tym ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej, oraz rządowe programy wsparcia zakupu i montażu sprawiają, że właściciele domów chętnie inwestują w te urządzenia. Cały rynek pomp ciepła w 2022 r. wzrósł o 120%, a pomp ciepła do ogrzewania budynków o 130%. W 2022 r. niemal co trzecie urządzenie w ogólnej liczbie sprzedanych urządzeń do ogrzewania pomieszczeń w Polsce w 2022 r. było pompą ciepła.
– Dzięki skuteczności pomp ciepła coraz więcej osób w Polsce decyduje się na ich montaż – zarówno w domach nowo budowanych, jak i istniejących modernizowanych – przyznaje Mateusz Matyjaszczyk z działu wsparcia technicznego pomp ciepła Sunprofi.
Jednak w pełnym docenieniu przez użytkowników niższych rachunków za ciepło – właśnie dzięki inwestycji w pompę ciepła – przeszkadzać może jedno: generowany przez nią hałas. To jeden z największych minusów powietrznych pomp ciepła i powód do narzekań wielu właścicieli tych urządzeń.
O co tyle hałasu
Hałas to pojęcie dość szerokie w przypadku funkcjonowania pomp i trzeba tu rozróżnić dwa elementy: moc akustyczną (poziom hałasu generowany przez urządzenie) i ciśnienie akustyczne (poziom hałasu mierzony w pewnej odległości od urządzenia). – Wzrost o 3-4 dB to dwa razy głośniejszy hałas, a norma hałasu w zabudowie jednorodzinnej w ciągu dnia wynosi 50 dB – przypomina Anna Kotarska Product Owner z E.ON Foton S.A. – Dla przykładu 20 dB oznacza szept, 40 dB to cicha muzyka, a przeciętny dom generuje hałas na poziomie 50 dB – dodaje.
W Polsce graniczne wartości emisji hałasu reguluje Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 1 października 2012 r. (DzU 2012 nr 0, poz. 1109, 2012.10.23). Zgodnie z przepisami w nocy ograniczenie hałasu w przypadku zabudowy mieszkalnej wynosi 40 dB. Jak zaznaczają eksperci PORT PC w publikacji „Ograniczanie hałasu w instalacjach z pompami ciepła”, obecnie – z powodu coraz mniejszych odstępów między budynkami – trudno jest spełnić wymagania istniejących przepisów i rozporządzeń w zakresie ochrony przed hałasem.
Jaki hałas generują pompy ciepła? – Pompy w naszym asortymencie generują ciśnienie akustyczne na poziomie 38 dB. Są to pompy typu powietrze-woda, w których podczas odzyskiwania ciepła z powietrza włączany jest wentylator. To on jest głównym źródłem ewentualnego dźwięku – zauważa Anna Kotarska.
– Wszystkie pompy ciepła powietrzne emitują jakiś poziom dźwięków w zależności od wielkości jednostki i technologii pompy – zauważa Roman Krawczyk, pełnomocnik zarządu beeIN ds. rozwoju dystrybucji pomp ciepła. Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie pompy generują taki sam poziom hałasu. – Niektóre typy pomp ciepła, takie jak pompy powietrzne, są bardziej hałaśliwe niż inne – np. pompy gruntowe – uważa Mateusz Matyjaszczyk z działu wsparcia technicznego pomp ciepła Sunprofi.
Jakie czynniki są odpowiedzialne za hałas wywoływany przez pompę ciepła? Nie chodzi tu tylko o wspomniany wentylator, ale i inne wibrujące części: sprężarki i układy chłodzenia.
– Powodem nadmiernego hałasu może być również to, że pompa została źle zamontowana – takie urządzenie nie jest odpowiednio wyciszone – podkreśla Mariusz Jaruga, specjalista ds. technicznych Sunprofi.
Uwaga na sąsiada
Zdaniem Roman Krawczyka z beeIN bardzo istotne jest umiejscowienie pompy ciepła oraz akustyka otoczenia, która może tłumić bądź potęgować emitowany przez pompę dźwięk.
– Umiejscowienie jednostki tak, aby była mniej słyszalna dla mieszkańców ma spore znaczenie, dlatego np. nie należy montować jej bezpośrednio pod oknem sypialni – podpowiada Michał Folta, starszy specjalista ds. pomp ciepła Columbus Energy. Branżowi eksperci PORT PC zalecają ustawianie pompy ciepła typu powietrze-woda wylotem powietrza skierowanym w sposób najmniej uciążliwy dla otocznia np. od strony ulicy, gdyż w sąsiednich budynkach pomieszczenia wymagające ochrony przed hałasem rzadko są zwrócone w kierunku ulicy.
Anna Kotarska z E.ON Foton S.A. jest zdania, że najdogodniejsze miejsce do zainstalowania pompy, pozwalające np. na skierowanie wentylatora w innym kierunku niż „bezpośrednio na sąsiada” (największy hałas generowany jest od przodu pompy ciepła) powinien wskazać ekspert, u którego zaopatrujemy się w urządzenie i usługę montażu. Projektując instalację pompy warto wybierać te otaczające powierzchnie, które mają zdolność do absorbowania dźwięku. A zatem powinno zalecać się ustawianie pompy ciepła na powierzchni trawiastej zamiast na zamkniętej powierzchni betonowej. Z całą pewnością warto unikać ustawiania pompy ciepła na podłożu o powierzchni odbijającej hałas.
Kolejnym czynnikiem, o którym warto wspomnieć w kontekście hałasu, jest konserwacja pompy. – Stare i nieodpowiednio konserwowane pompy ciepła są bardziej narażone na hałas – odpowiednie wsparcie serwisowe to podstawa – uważa specjalista Sunprofi.
Mądry wybór
Pierwszym krokiem, który może nas ustrzec przed hałaśliwą pompą, jest odpowiedni dobór urządzenia. – Przy zakupie urządzenia powinniśmy zwrócić uwagę na kartę katalogową, gdzie jest informacja o ciśnieniu akustycznym w danej odległości od urządzenia (np. 1 lub 2 metry). Warto zadbać, by było ono możliwie jak najniższe – rekomenduje Michał Folta z Columbus Energy. – Urządzenia wyższej klasy, których np. obudowa jest wygłuszona, będą generowały mniej uciążliwy hałas – podkreśla specjalista.
Również Mateusz Matyjaszczyk z Sunprofi zaznacza, by stawiać na pompy lepszej jakości. – Warto wybierać modele o niskim poziomie hałasu od znanych producentów, którzy zajmują dobrą pozycję na rynku – chociażby takie pompy jak Aermec, Fox-Air, Hisense, Kaisai, LG – radzi ekspert. Warto też pamiętać, że część producentów dodatkowo wprowadza funkcję pracy w trybie obniżonego poziomu głośności bądź dodatkowe wygłuszenia w pompach ciepła przez modyfikowanie kształtu wentylatora.
Od mat do ekranów
A co jeśli pompę już mamy od kilku lat? Jesteśmy zadowoleni z jej działania, a jedynym elementem, który nam nie odpowiada, jest hałas?
Można próbować wygłuszyć urządzenie. – W razie potrzeby możemy zastosować dodatkowe wyciszenie, takie jak maty wygłuszające lub osłony akustyczne – podpowiada Mateusz Matyjaszczyk.
Ekspert Columbusa wspomina o tym, że aby ograniczyć hałas wynikający z wibracji obudowy, pompę można usadowić np. na wibroizolatorach. Pomogą one zminimalizować przekazywanie drgań generowanych przez urządzenie na elementy konstrukcyjne budynku.
Katarzyna Bielińska
katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Dlaczego producenci pomp ciepła nie uczą się od wojska. Np taki film jak „polowanie na czerwony październik” pokazał bezgłośną łódź podwodną, która miała śrubę napędową z wydłużonych płatków w kształcie spirali, a standardowe statki mają śrubę napędową „koniczynkę”. A co oferuja producenci pomp ciepła PW – wentylator z koniczynką 🙁
Podobnie z wiatrakami co produkuja i hałasują. Kiedyś chciałem taki postawić przydomowy 2kW, ale po zapoznaniu się z charakterystyka akustyczną – 60dB, to podziękowałem. Jakoś nikt nie chce zaoferować wiatraków z innymi skrzydłami co by miały efekt sowy.
Artykuł tragiczny! Najpierw lanie wody a na końcu cytat z instrukcji montażu. Przecież to dla debili!
Nie montować pompy. Nie będzie problemu z hałasem
EKSPERT z Colombusa nie wie co mówi jak może pompa przenosić wibracje na budynekCo mają wibracje do pomiaru hsłasu
Najpierw dym a teraz zamienili to na halas to ja juz wole dym
Ekspert z columbusa :))) jak oni pompy nie są w stanie dobrze dobrać…
Mam i sobię chwalę jest prąd jest ogrzewanie tylko Nibe
Jak kupujedz tanioche to tak masz
Kupisz Mitsubishi zaprogramujesz to nic nie slychac.Kupusz sieczkarnie to halasuje
Kopciuch i otwarty układ działa bezszelestnie.
Palę węglem i problemu nie mam.
Polecam wibroizolatory.
Kupuje od firmy Multi wyroby gumowe.
Produkują pod największych producentów stojaków do pomp ciepła oraz klimatyzacji, znają się na rzeczy.
Dla zainteresowanych tematem nowoczesnych systemów ogrzewania domu polecam https://pulsarinstalacje.pl
Najprostsze rozwiazanie to ekran akustyczny zamontowany w sposob umożliwiający swobodny przeplyw powietrza
Z czasem jak człowiek ogłuchnie to już mu to nie będzie przeszkadzało a tak na serio to wolę ten szum niż zapach dymu z kotłowni.
Nawet panele akustyczne nie chronią przed hasłem. W domu hałas pracującej pompy z działki obok jest słyszalny, co jest nieznośne.
U sąsiadów zamontowali pompę ciepła. Firma wykonująca nie uwzględniła zabudowy pompa skierowana w mój dom efekt sąsiad ma hałas i ja. Ważne by skasować po temu niech się martwią. Sezon zimowy to jak by mi ktoś postawił ciężarówkę na włączonym silniku pod oknami. Wystarczyło by firma montująca postawiła pompę z drugiej strony ściany i na odpowiednim podkładzie , ale szkoda im było przewodów tylko 2 m i nie byłoby problemu..