Producenci inwerterów odpowiadają na rozwój magazynów energii
Producenci inwerterów fotowoltaicznych zaczynają wprowadzać na rynek dedykowane rozwiązania, które pozwolą na optymalizację autokonsumpcji energii z domowych instalacji PV dzięki możliwości przetrzymania niewykorzystanych nadwyżek energii i zużycia jej w momencie, gdy odpowiedniej podaży nie zapewnia instalacja fotowoltaiczna.
Jeszcze kilka lat temu rozwój rynku domowych instalacji fotowoltaicznych, napędzany w Europie głównie przez atrakcyjne stawki za sprzedaż energii do sieci, nie tworzył zapotrzebowania na rozwiązania optymalizujące wykorzystanie energii z domowych instalacji PV na użytek własny ich właścicieli. Ta sytuacja jednak bardzo się zmieniła.
Najlepszym tego przykładem są Niemcy, gdzie w ostatnich latach znacznie zmniejszono stawki sprzedaży energii z domowych instalacji fotowoltaicznych i gdzie teraz o wiele bardziej opłaca się wykorzystać jej jak najwięcej na własny użytek, oszczędzając na energii niezakupionej od operatora, której koszt jest niemal 3-krotnie wyższy niż stawki sprzedaży energii do sieci.
Jedną z ważniejszych wiadomości dla globalnej branży fotowoltaicznej w 2015 r. było rozpoczęcie sprzedaży domowych magazynów energii przez Teslę. Obecnie koszt produktu o nazwie Powerwall to 3 tys. dolarów, jednak imponujące plany Tesli dają nadzieję na obniżenie jego ceny.
Ostatnio rozpoczęto dostawy pierwszych magazynów Powerwall, które najpierw trafią do klientów w USA i Australii, ale wkrótce zapewne pojawią się także w Niemczech, gdzie Tesli rośnie już konkurencja ze strony tamtejszych producentów domowych magazynów energii. Jeden z nich – Sonnenbaterie – podebrał Tesli kilku kluczowych ekspertów.
Rozwój domowych magazynów energii tworzy perspektywiczny rynek dla producentów inwerterów, w zakresie rozwiązań, które będą współpracować z systemami magazynowania energii i dzięki którym będzie możliwa optymalizacja wykorzystania energii z PV na własny użytek.
Rozwój w kierunku systemów zakładających magazynowanie energii sygnalizują komunikaty czołowych producentów inwerterów.
Globalny lider w tym zakresie, niemiecki SMA, podał właśnie, że wprowadza na rynek nowy inwerter SMA Sunny Boy Storage, który może współpracować z Powerwall i innymi magazynami energii pracującymi na wysokim napięciu. W przeciwieństwie do większości domowych magazynów energii, które zaczynają pojawiać się na rynku, Powerwall nie ma wmontowanego inwertera DC-AC.
– Dla odbiorców końcowych wykorzystanie magazynu energii oznacza większą niezależność od zakładów energetycznych. (…) W ciągu roku łączna liczba domowych magazynów energii w Niemczech podwoiła się do około 30 tys. To zasługa spadku cen. Przyszłość naszych dostaw energii jest zdecentralizowana i odnawialna – komentuje Pierre-Pascal Urbon, CEO niemieckiego producenta inwerterów.
SMA zapewnia, że inwestycja w Powerwall Tesli i jego nowy inwerter daje możliwość magazynowania energii po kosztach podobnych do tych, które ponoszą niemieckie gospodarstwa domowe w przypadku zakupu energii z sieci.
Niemcy zapewniają ponadto, że ich nowy inwerter można zastosować wraz z domowym magazynem energii w już istniejących instalacjach fotowoltaicznych. – Dzięki naszemu rozwiązaniu możemy wejść na rynek już istniejących instalacji. Tylko w Niemczech mówimy o 900 tys. systemów o mocy poniżej 10 kWp, w przypadku których taryfy gwarantowane będą stopniowo wygasać – informuje niemiecki producent inwerterów.
SMA szacuje wartość globalnego rynku magazynowania energii w średnim okresie na około 0,5 mld euro – 1,2 mld euro.
Pierwsze inwertery SMA Sunny Boy Storage trafią na niemiecki rynek w marcu br., a następnie będą oferowane we Włoszech, Australii i USA.
Wcześniej w tym miesiącu o nowym inwerterze, który może współpracować z Powerwall Tesli, poinformował izraelski producent SolarEdge, który odpowiadając na potencjał rynku magazynów energii, wprowadza rozwiązania z serii StorEdge.
Nowe rozwiązania SolarEdge mają nie tylko optymalizować wykorzystanie energii z domowych magazynów, ale także promować konsumpcję w okresach niskiego popytu w systemie energetycznym, pozwalając odbiorcom na optymalizację poboru z sieci potencjalnie tańszej energii.
Izraelski producent chce oferować swoje rozwiązania StorEdge napierw na rynkach w Australii, Europie, RPA i USA.
Wcześniej współpracę z Teslą zapowiedział austriacki producent inwerterów Fronius. W połowie ubiegłego roku Austriacy informowali, że sprzedaż magazynów Tesla Powerwall wraz z inwerterami Fronius Symo Hybrid rozpocznie się IV kwartale 2015 r. – najpierw w Niemczech, a potem w innych europejskich krajach oraz Australii.
gramwzielone.pl