Wyraźny spadek kosztów farm fotowoltaicznych w USA

Wyraźny spadek kosztów farm fotowoltaicznych w USA
Foto. Activ Solar

Według analizy EnergyTrend, w 2015 r. amerykański rynek fotowoltaiczny zanotował dalszy spadek kosztów instalacji fotowoltaicznych. Dzięki temu koszty inwestycji w przemysłowe farmy fotowoltaiczne w USA stają się wyraźnie niższe niż w Niemczech czy Wielkiej Brytanii.

Szybki rozwój amerykańskiego sektora fotowoltaicznego przekłada się na spadek kosztów inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne, a co za tym idzie – na spadek ceny energii, którą mogą oferować w ramach umów PPA operatorzy farm PV.

W nowej analizie EnergyTrend szacuje, że w III kwartale 2015 r. średni koszt inwestycji w sektorze naziemnych, przemysłowych farm fotowoltaicznych (definiowanych jako instalacje o mocy powyżej 10 MW) wyniósł 1,38 USD/W, podczas gdy w III kwartale roku 2014 wynosił jeszcze 1,66 USD/W.

REKLAMA

Dzięki temu – zdaniem EnergyTrend – koszt produkcji energii na przemysłowych farmach fotowoltaicznych w ujęciu Levelised Cost of Electricity (LCOE) staje się w USA wyraźnie niższy niż choćby w Niemczech. Zdaniem analityków EnergyTrend obecnie LCOE dla farm fotowoltaicznych w USA mieści się w przedziale od 0,07 do 0,12 USD/kWh, podczas gdy w Niemczech waha się od 0,11 do 0,17 USD/kWh, a w Wielkiej Brytanii wynosi od 0,12 do 0,2 USD/kWh.

LCOE dla przemysłowych farm fotowoltaicznych w USA jest – według EnergyTrend – nawet niższe niż w Chinach, gdzie wynosi od 0,08 do 0,14 USD/kWh.

Rozwój amerykańskiego przemysłu producentów komponentów oraz instalatorów elektrowni fotowoltaicznych to w dużej mierze efekt federalnych ulg inwestycyjnych, które są stosowane w ramach mechanizmu ITC.

Pod koniec 2015 r. Demokraci i Republikanie porozumieli się w sprawie przedłużenia tego mechanizmu na kolejne lata. Pierwotnie ulgi w ramach ITC miały zostać zmniejszone z 30 proc. do 10 proc. na przełomie 2016 i 17 r.

Tymczasem teraz mechanizm przyjęty w amerykańskim Kongresie zakłada utrzymanie obecnego poziomu ulg podatkowych łącznie do roku 2019, zmniejszenie go do 26 proc. w roku 2020 i 22 proc. w roku 2021, a w kolejnych latach utrzymanie go na stałym poziomie w wysokości 10 proc.

REKLAMA

Zdaniem firmy konsultingowej GTM Research, przedłużenie ulg  podatkowych w ramach aktualnego mechanizmu ITC na obecnym poziomie do roku 2020 może przełożyć się na wzrost zainstalowanego potencjału fotowoltaiki w USA w tym czasie średnio o 20 GW rocznie, co przełoży się na inwestycje między 2016 a 2020 r. warte 40 mld dolarów.

GTM Research prognozuje jednak, że mimo przedłużenia obecnego poziomu ITC, w 2017 r. łączny potencjał nowych instalacji fotowoltaicznych ma wynieść „tylko” 10 GW i być niższy niż w 2016 r., w którym prognozuje się przyrost potencjału PV o 13 GW. Taki trend ma być efektem dotychczasowego planu zakładającego obniżenie ulg podatkowych z 30 proc. do 10 proc. w roku 2017, w efekcie którego część deweloperów zdążyło już ograniczyć swoje plany inwestycyjne.

W efekcie dalszego intensywnego rozwoju rynku PV w Stanach Zjednoczonych, dzieki przedłużeniu wysokich ulg podatkowych, GTC szacuje, że w roku 2017 cena energii sprzedawanej z uruchamianych wówczas dużych farm fotowoltaicznych spadnie do przeciętnego poziomu nawet poniżej 0,04 USD/kWh.

Natomiast według EnergyTrend, w okresie do 2017 r. koszty przemysłowych farm fotowoltaicznych mogą spadać przeciętnie o 15 proc. w skali roku, a LCOE może spaść w niektórych regionach do 0,07 USD/kWh. – W takim scenariuszu LCOE przemysłowych farm fotowoltaicznych będzie blisko elektrowni węglowych i poniżej LCOE elektrowni na gaz – komentuje EnergyTrend. 

EnergyTrend dodaje, że wraz z rozwojem rynku PV oraz spadkiem kosztów instalacji coraz większą ekspansję fotowoltaika notuje także na rynkach rozwijających się. EnergyTrend podaje przykłady trzech rynków – Indii, Chile i Filipin, gdzie potencjał PV miał wzrosnąć w ubiegłym roku odpowiednio o 827 MW, 750 MW oraz 134 MW.

Patrick Lin z EnergyTrend podkreśla, że koszty inwestycji w PV warunkują takie regionalne czynniki jak wartości nasłonecznienia, koszty pracy oraz subsydia, ceny modułów czy opodatkowanie. Podaje przykład Indii, gdzie koszt energii z farm fotowoltaicznych może obecnie wynosić w ujęciu LCOE około 0,08 USD/kWh – dzięki wysokiemu nasłonecznieniu i niskim kosztom pracy.

Na spadek kosztów instalacji może mieć wpływ m.in. rosnąca moc pojedynczych modułów fotowoltaicznych. EnergyTrend ocenia, że w tym roku normą będą stawać się polikrystaliczne moduły o mocy 265 MW oraz moduły monokrystaliczne o mocy 275-280 W. 

gramwzielone.pl