Chiny zmniejszą FiT i zwiększą opłatę OZE

Chiny zmniejszą FiT i zwiększą opłatę OZE
Suntech press

Największy na świecie rynek fotowoltaiczny ma w tym roku, zgodnie z planem chińskich władz, nieznacznie zwolnić. Cel nowego potencjału fotowoltaiki na 2016 r., podobnie jak cel na 2015 r., jest jednak nadal spektakularny i nieosiągalny dla żadnego innego kraju.

Rządowy plan nowych instalacji na 2015 r. zakładał, że w zakończonym właśnie roku w Chinach powstaną nowe elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 17,8 GW. Pekin nie podał jeszcze, w jakim stopniu ten plan udało się zrealizować, ale przedstawił już nowy cel dla fotowoltaiki na 2016 r.

Chiński rząd chce, aby w tym roku w Państwie Środka powstały elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 15 GW. Do takiego wyniku nie zbliżył się dotąd rynek fotowoltaiczny w żadnym innym kraju.

REKLAMA

W prognozie przedstawionej niedawno przez firmę Mercom Capital zakłada się, że w 2015 r. w Chinach przybędą instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 17 GW, w porównaniu do po ok. 10,6-10,9 GW montowanych w latach 2013-14 oraz 5 GW, 2 GW i „zaledwie” 520 MW instalacji PV, które powstały odpowiednio w latach 2012, 2011 i 2010.

Chiny zainstalowały w pierwszych trzech kwartałach 10 GW w porównaniu do 3,79 GW zainstalowanych w tym samym okresie roku ubiegłego. Wyzwaniem pozostają ograniczone i opóźnione płatności w ramach subsydiów. Ogłoszenie dodatkowych instalacji o mocy 5,3 GW do czerwca 2016 r. dla prowincji, które przekroczyły swoje cele, pomoże Chinom zrealizować cele instalacji na 2015 r., i gwarantuje rozwój w 2016 r. Oczekuje się, że chiński rząd zwiększy cel fotowoltaiczny na 2020 r. do poziomu ok. 150-200 GW – komentował niedawno Mercom Capital.

REKLAMA

Niedawno Pekin informował o planie ograniczenia taryf gwarantowanych (feed-in tariffs – FiT) dla inwestorów zamierzających budować w tym roku instalacje fotowoltaiczne. Obniżka taryf ma sięgnąć średnio ok. 11 proc. Najbardziej mają stracić deweloperzy dużych, przemysłowych farm solarnych, a najmniej – właściciele małych instalacji na dachach.

Jak podał Bloomberg, w tym roku chińskie władze mają ponadto podnieść koszty dopłat do energii odnawialnej przenoszone na rachunki odbiorców energii. Wzrost chińskiej „opłaty OZE” uwzględnianej w rachunkach za energię ma wzrosnąć aż o 27 proc. – do poziomu 0,019 CNY/kWh. Zgodnie z aktualnym kursem CNY, który publikuje NBP, to w przeliczeniu na złotówki około 0,011 PLN/kWh.

Obecnie w Chinach działają elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 43 GW, a chiński rynek prześcignął w 2015 r. dotychczasowego globalnego lidera w tym zakresie, czyli Niemcy.

Cel dla rodzimego sektora fotowoltaicznego, który wyznaczyły chińskie władze na 2020 r., to zainstalowanie elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 100 GW. 

gramwzielone.pl