Na Lubelszczyźnie powstał kompleks systemów fotowoltaicznych o mocy 2 MW
W Korolówce koło Włodawy powstał kompleks instalacji fotowoltaicznych, które zbudowano z wykorzystaniem różnych technologii konstrukcji i modułów PV. Zbudowana tam farma fotowoltaiczna to jednocześnie jedna z największych tego rodzaju inwestycji, które zrealizowano do tej pory w Polsce.
Zlokalizowana na terenie 6 hektarów farma fotowoltaiczna o mocy 2 MW to jednocześnie laboratorium technologii fotowoltaicznych. Dzięki wykorzystaniu kilku technologii będzie można porównać ich działanie w warunkach pogodowych występujących w regionie Lubelszczyzny.
Inwestor – Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych oraz spółkę B&C EuroInvest – zapewnia, że w projekcie wykorzystano 4 rodzaje konstrukcji oraz 6 rodzajów modułów fotowoltaicznych, a także dodatkowe rozwiązania poprawiające sprawność, bezpieczeństwo, bezawaryjności i zarządzanie.
– Połączenie tych czynników pozwala na testowanie w skali przemysłowej na 10–ciu modelach – każdy od 30 kW do nawet 300 kW – wydajności, efektywności i skuteczności różnych rozwiązań, a tym samym znalezienie odpowiedzi na pytanie: co najlepiej sprawdza się w naszym klimacie i pod naszą szerokością geograficzną – komentuje Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych (SIS).
Na farmie fotowoltaicznej w Korolówce koło Włodawy zastosowano kilka rodzajów modułów fotowoltaicznych – monokrystaliczne marki SunPower, SolarWorld oraz BenQ, poliktystaliczne marki Q Cells oraz cienkowarstwowe w technologii CIS – marki Avencis.
W projekcie wykorzystano także magazyn energii, który ma zasilać infrastrukturę farmy fotowoltaicznej w okresach, gdy nie pracują moduły PV.
– Farma wyposażona jest także w nowoczesny, dedykowany dla niej elektroniczny system zarządzania i kontroli, pozwalający z dowolnego miejsca na świecie śledzić i nadzorować pracę elektrowni, a także analizować tę pracę i porównywać efektywność każdego z zastosowanych rozwiązań. Całość uzupełnia zautomatyzowany system monitoringu oparty o kamery i czujniki ruchu na podczerwień oraz wiele innych nowoczesnych rozwiązań cyfrowych – informuje Stowarzyszenie Inicjatyw Samorządowych.
Cześć modułów fotowoltaicznych umieszczono na konstrukcjach ruchomych, które podążając za ruchem słońca optymalizują uzyski energii z zamontowanych na nich modułów fotowoltaicznych. Trackery poruszają się w dwóch płaszczyznach, od wschodu do zachodu i przy kącie nachylenia od 30 st. do 60 st.
Na farmie fotowoltaicznej część modułów ustawiono też na stałej konstrukcji, która umożliwia manualne przestawienie nachylenia w okresie zimowym i letnim w zakresie 25 st. – 36 st. Nachylenie pod mniejszym kątem jest korzystniejsze dla uzysku energii w okresie letnim, a większy kąt nachylenie poprawia uzyski energii zimą – w stosunku do tradycyjnej stałej konstrukcji z jednakowym dla całego roku kątem nachylenia.
Niecałe 20 proc. modułów fotowoltaicznych posadowiono na konstrukcjach statycznych, przy nachyleniu modułów na stałym poziomie 35 st.
– To dziś niewątpliwie największe i najnowocześniejsze w Polsce laboratorium technologii pozyskiwania energii ze słońca w skali przemysłowej, które ma osiągać nawet 120 proc. wydajności w porównaniu z innymi tradycyjnymi farmami – zapewnia Krzysztof Szydłowski, prezes Grupy SIS.
gramwzielone.pl