Warsztaty: Kogeneracja 2016 w praktyce
Zapraszamy na warsztaty pt. Kogeneracja 2016 w praktyce – zmiany wynikające z rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej, która odbędzie się w dniu 28 stycznia 2016 r. w Golden Floor, Al. Jerozolimskie 123A, w Warszawie.
Już 1 stycznia 2016 r. planowane jest wejście w życie nowych regulacji zawartych w projekcie Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) z dnia 12.10.2015 r. w sprawie przeglądu zharmonizowanych wartości referencyjnych sprawności dla rozdzielonej produkcji energii elektrycznej i ciepła w zastosowaniu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE i uchylające decyzję wykonawczą Komisji 2011/877/UE.
Powyższy akt delegowany ma postać rozporządzenia, które będzie bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich, bez konieczności implementowania go do polskiego prawodawstwa. Zawarto w nim regulacje dotyczące m.in.:
- nowych wartości referencyjnych dla rozdzielonej produkcji energii elektrycznej i ciepła;
- nowych referencyjnych wartości sprawności dla wytwarzania rozdzielonego ciepła użytkowego w odniesieniu do rodzaju czynnika (odmiennych dla pary i gorącej wody);
- współczynników korekcyjnych związanych z warunkami klimatycznymi, określonych w decyzji Komisji 2012/27/UE, wyłącznie do elektrowni wykorzystujących paliwa gazowe (korekta temperatury otoczenia ma zastosowanie wyłącznie do paliw gazowych);
które należy stosować od dnia 1 stycznia 2016 r.
Warsztaty pt. Kogeneracja 2016 w praktyce mają na celu praktyczne przygotowanie podmiotów wytwarzających energię elektryczną w wysokosprawnej kogeneracji do prawidłowego rozliczenia roku 2015 oraz następnych okresów. Czy sprawozdanie roczne za rok 2015 przygotować według dotychczasowych przepisów? Jak prawidłowo ustalić zharmonizowane wartości referencyjne sprawności dla rozdzielonej produkcji energii elektrycznej i ciepła? Na te i wiele innych nurtujących Państwa pytań odpowie oraz przeprowadzi studium przypadku dla poszczególnych rodzajów jednostek kogeneracji, w tym jednostek wielopaliwowych, ekspert ds. systemów wsparcia CHP i OZE – Leszek Wodzyński.
Podczas warsztatów zostaną także przybliżone zasady:
- potwierdzania przez Prezesa URE ewentualnego spełnienia „efektu zachęty”
dla projektów inwestycyjnych rozpoczynanych po 1 lipca 2014 r. Według Wytycznych Komisji Europejskiej otrzymanie potwierdzenia „efektu zachęty” jest niezbędne, aby w przyszłości ubiegać się o jakąkolwiek pomoc powstałych instalacji w ramach wsparcia operacyjnego; - uczestnictwa jednostki kogeneracji, stanowiącej instalację OZE w nowym mechanizmie wsparcia OZE – aukcji na sprzedaż energii elektrycznej z OZE.
Celem warsztatów jest:
- Zaprezentowanie proponowanych zmian rozliczania wysokosprawnej kogeneracji wynikających z projektu ROZPORZĄDZENIA DELEGOWANEGO KOMISJI (UE) z dnia 12.10.2015 r. w sprawie przeglądu zharmonizowanych wartości referencyjnych sprawności dla rozdzielonej produkcji energii elektrycznej i ciepła w zastosowaniu dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/27/UE i uchylające decyzję wykonawczą Komisji 2011/877/UE;
- Przedstawienie zasad rozliczenia roku 2015;
- Przygotowanie przykładowych wniosków o wydanie świadectwa z kogeneracji,
w tym w jednostce:
– „wielopaliwowej”;
– wykorzystującej: biogaz/gaz ziemny/biomasę; - Wypełnienie wniosku rocznego oraz wniosków korekcyjnych;
- Przedstawienie zasad potwierdzenia przez Prezesa URE ewentualnego spełnienia „efektu zachęty”, o którym mowa w Wytycznych w sprawie pomocy państwa na ochronę środowiska i cele związane z energią w latach 2014-2020 projektów inwestycyjnych w zakresie wytwarzania energii elektryczne w wysokosprawnej kogeneracji i OZE.
- Zaprezentowanie zasad uczestnictwa jednostki kogeneracji, stanowiącej instalację OZE
w nowym mechanizmie wsparcia OZE – aukcji na sprzedaż energii elektrycznej z OZE.
W ramach warsztatu otrzymacie Państwo:
- Możliwość pracy na przykładowych wnioskach o wydanie świadectw pochodzenia z kogeneracji;
- Możliwość pracy w grupach przy wykorzystaniu narzędzi informatycznych;
- Okazję kierowania pytań do eksperta z dziedziny energii wytwarzanej w kogeneracji;
- Możliwość wymiany dotychczasowych doświadczeń pomiędzy uczestnikami;
Program szkolenia CHP
9:30-10:00 |
Rejestracja Uczestników, poranna kawa |
10:00- 11:00 |
Efekt zachęty – podstawowy krok inwestora przed podjęciem decyzji inwestycyjnych w zakresie kogeneracji i OZE
|
11:00-13:00 |
Projekt ROZPORZĄDZENIA DELEGOWANEGO KOMISJI (UE)
|
13:00-14:00 |
Lunch |
14:00-14:30 |
Przygotowanie jednostek kogeneracji do audytu rocznego;
|
14:30-15:45 |
Rozliczenie roku 2015 w kontekście aktu delegowanego KE
Każda z sytuacji omówiona na konkretnym przykładzie |
15:45- 16:30 |
Instalacja OZE stanowiąca jednostkę kogeneracji w aukcji OZE
|
16:30 |
Zakończenie warsztatów i wręczenie certyfikatów |
Informacje i rejestracja:
- telefon: 22 188 10 71 lub 604 050 480
- biuro@master-institute.pl, www.master-institute.pl
Portal Gramwzielone.pl jest patronem medialnym warstatów pt. Kogeneracja 2016 w praktyce