KE nakłada cła na import paneli PV z Malezji i Tajwanu
Komisja Europejska nałożyła karne cła antydumpingowe i antysubsydyjne na producentów z Malezji i Tajwanu w wyniku prowadzonego od kilku miesięcy dochodzenia, mającego wykazać czy ogniwa i moduły fotowoltaiczne importowane do UE z tych krajów to w rzeczywistości produkty chińskie, objęte unijnymi restrykcjami importowymi.
Komisja Europejska wszczęła dochodzenie w sprawie importu ogniw i modułów fotowoltaicznych z Tajwanu i Malezji po doniesieniach, według których chińscy producenci modułów fotowoltaicznych mieli obchodzić stosowane w Unii Europejskie restrykcje celne, wysyłając swoje produkty do Europy za pośrednictwem krajów trzecich.
– Chińscy producenci omijają mechanizmy antydumpingowe Unii Europejskiej eksportując najpierw do krajów trzecich takich jak Malezja i Tajwan, zanim następuje import do UE, w ten sposób fałszując oryginalne pochodzenie. Takie praktyki to oszustwo i muszą zostać zatrzymane – komentował Milan Nitzschke z niemieckiej firmy SolarWorld, która stoi na czele części europejskiej branży fotowoltaicznej, która opowiada się za utrzymaniem karnych ceł na import chińskich modułów fotowoltaicznych.
Teraz Komisja Europejska zakończyła dochodzenie w tej sprawie, dochodząc do wniosku, że praktyki naruszające unijne restrykcje celne były w rzeczywistości stosowane, ale na niedużą skalę. W Malezji stwierdzono naruszenia w przypadku 9 proc. badanych firm, a w przypadku producentów z Tajwanu – w 7 proc.
Stwierdzono praktyki wskazywane m.in. przez SolarWorld, zgodnie z którymi Chińczycy mieli wysyłać swoje panele do Europy jako wyprodukowane w Malezji i na Tajwanie. Część sprawdzonych firm nie miało nawet linii produkcyjnych. Pozostali producenci mieli jednak działać zgodnie z prawem i nie zostali objęci restrykcjami w postaci ceł antydumpingowych i antysubsydyjnych, które KE ustaliła ostatecznie na poziomie 53,4 proc. oraz 11,5 proc.
Wcześniej w tym miesiącu Komisja Europejska zdecydowała ponadto o wznowieniu dochodzenia mającego wykazać, czy Chińczycy stosują dumping w zakresie importu swoich ogniw i modułów PV do Europy. Oznacza to, że jeszcze minimum przez kilkanaście miesięcy – przynajmniej do zakończenia dochodzenia KE – wprowadzone w 2013 r. restrykcje importowe będą kontynuowane.
Lista producentów z Malezji i Tajwanu, których nie dotkną restrykcje celne (za PV Tech):
Malezja
- AUO – SunPower Sdn. Bhd.
- Flextronics Shah Alam SDN. BHD
- Hanwha Q CELLS Malaysia Sdn. Bhd.
- Panasonic Energy Malaysia Sdn. Bhd.
- TS Solartech Sdn. Bhd.
Tajwan
- ANJI Technology Co., Ltd.
- AU Optronics Corporation
- Big Sun Energy Technology Inc.
- EEPV Corp.
- E-TON Solar Tech. Co., Ltd.
- Gintech Energy Corporation
- Gintung Energy Corporation
- Inventec Energy Corporation
- Inventec Solar Energy Corporation
- LOF Solar Corp.
- Ming Hwei Energy Co., Ltd.
- Motech Industries, Inc.
- Neo Solar Power Corporation
- Perfect Source Technology Corp.
- Ritek Corporation
- Sino-American Silicon Products Inc.
- Solartech Energy Corp.
- Sunengine Corporation Ltd.
- Topcell International Co.,
- TSEC Corporation
- Win Win Precision Technology Co., Ltd.
gramwzielone.pl