W 2016 r. niższe rachunki za prąd
Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę za energię elektryczną na przyszły rok i poinformował, że opłaty za energię zmniejszą się w skali roku średnio o około 12 do 22 złotych. URE zapewnia, że to efekt niższych kosztów systemu wsparcia dla producentów zielonej energii.
Nowe stawki, które wejdą w życie z początkiem stycznia, oznaczają, że w 2016 roku przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci za energię elektryczną rachunki niższe od 12 do około 22 złotych, czyli średni spadek płatności wyniesie od około 1 do 2 złotych netto miesięcznie na rachunkach odbiorców grup taryfowych G.
Urząd podaje, że pierwotne wnioski przedsiębiorstw – tak obrotu jak i dystrybutorów – różniły się znacząco od tych uznanych za uzasadnione i zatwierdzonych przez regulatora. – W wyniku postępowań administracyjnych prowadzonych w Urzędzie oraz wielokrotnych wezwań kierowanych do spółek w kieszeniach Polaków zostanie prawie pół miliarda złotych – twierdzi URE.
– Nasze rachunki za energię elektryczną będą w przyszłym roku niższe. Mimo to w zatwierdzonych taryfach o ponad 200 milionów złotych zwiększyliśmy wydatki związane z utrzymaniem ciągłości dostaw i zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego – podsumowuje wynik tegorocznych postępowań taryfowych Maciej Bando, prezes URE.
URE komentuje ponadto, że spadek cen prądu „wynika głównie z niższych kosztów zakupu tzw. energii zielonej„.
W 2016 roku mają spaść nie tylko ceny energii, ale także stawki opłat dystrybucyjnych. – Stawki dystrybucyjne spadają średnio dla wszystkich grup odbiorców o 1,6 proc.,a dla odbiorców grup G – gdzie stanowią około połowy całego rachunku za energię – o 2 proc. Warto zauważyć, że wzrasta składnik jakościowy zawarty w taryfach dystrybucyjnych związany z utrzymaniem ciągłości dostaw i zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego, a pomimo to spada taryfa dystrybucyjna. Ten spadek udało się uzyskać dzięki optymalizacji kosztów działalności operatorów sieci dystrybucyjnych – komentuje URE.
Skutki zatwierdzonych taryf dla poszczególnych grup odbiorców. Źródło: URE, grudzień 2015.
gramwzielone.pl