Niemcy przeprowadzili trzecią aukcję dla fotowoltaiki

Niemcy przeprowadzili trzecią aukcję dla fotowoltaiki
Greencells Group press

W Niemczech przeprowadzono trzecią aukcję dla inwestorów zainteresowanych budową farm fotowoltaicznych. Wsparcie otrzymają inwestorzy, którzy zgłosili projekty o łącznej mocy 204 MW. 

Pierwsza, pilotażowa aukcja dla fotowoltaiki odbyła się w Niemczech w kwietniu br., a kolejna w sierpniu.

W pierwszym przypadku niemieckie władze udostępniły do podziału potencjał na poziomie 150 MW, a do aukcji mogli przystąpić inwestorzy zamierzający budować w Niemczech naziemne farmy fotowoltaiczne o mocy nie wyższej niż 10 MW. W sumie zgłoszono 170 projektów, których łączna moc znacznie przekroczyła udostępniony w aukcji potencjał.

REKLAMA

W aukcji kwietniowej cenę maksymalną za sprzedaż energii ustalono na 0,1129 EUR/kWh, a inwestorzy zgłaszali oferty głównie na poziomie ok. 0,09 – 0,1 EUR/kWh.

W drugiej aukcji wsparcie miały otrzymać projekty również o łącznej mocy 150 MW. Zgłoszono 136 projektów, których całkowita, zakładana moc przekroczyła 3-krotnie dostępny potencjał. 

W sierpniowej aukcji zmieniono mechanizm ustalania ceny dla zwycięskich projektów. Inwestorzy, którzy zakwalifikowali się do wsparcia, otrzymali prawo do sprzedaży energii po średniej cenie ze zwycięskich ofert. 

W efekcie inwestorzy składali projekty, oferując ceny od 0,1098 EUR/kWh do zaledwie 0,01 EUR/kWh, a średnia cena w drugiej aukcji wyniosła 0,0849 euro/kWh i była niższa zarówno od cen osiągniętych w pierwszej, kwietniowej aukcji jak i od ostatniej taryfy gwarantowanej, która była oferowana inwestorom budującym w Niemczech naziemne farmy fotowoltaiczne w ramach ustawy EEG.

W drugiej aukcji kontrakty przyznano dla 33 zgłoszonych projektów, których łączna moc wynosi 159,735 MW.

REKLAMA

Tym razem, w trzeciej tegorocznej aukcji dla PV, którą przeprowadzono na początku grudnia, niemieckie władze ustaliły, że przyznają wsparcie dla projektów o łącznej mocy 200 MW. Maksymalną cenę ustalono na 0,1109 EUR/kWh.

Ostatecznie wsparcie otrzymają inwestorzy zamierzający realizować projekty o nieco większej mocy – łącznie 204 MW.  

Póki co niemieckie władze nie podają średniej ceny energii ze złożonych ofert. Wiadomo, że ponownie zostanie zastosowany model jednakowej ceny dla wszystkich zwycięzców grudniowej aukcji – tym razem najwyższej spośród projektów zakwalifikowanych do wsparcia. Tą cenę niemieckie władze mają podać w styczniu.

W grudniowej aukcji zgłoszono ponad 1,1 tys. projektów o łącznym potencjale 562 MW. Kilkanaście ofert wykluczono ze względu na błędy formalne.

Niemiecki Bundesnetzagentur zwraca uwagę, że tym razem wśród beneficjentów pojawiły się spółdzielnie energetyczne oraz projekty indywidualnych inwestorów.  

Na 2016 r. zaplanowano dwie aukcje po 125 MW i jedną na 150 MW. Natomiast w roku 2017 w aukcjach dla PV do podziału będzie w sumie 300 MW.

Przeprowadzając pilotażowe aukcje dla PV niemieckie władze chcą przetestować mechanizm aukcji pod kątem wprowadzenia go także dla innych technologii OZE. Celem jest odejście od stałych dopłat do produkowanej energii w kierunku bardziej rynkowego mechanizmu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii. 

gramwzielone.pl