Powstanie największa w Polsce farma słoneczna

W okolicach Olsztyna ma powstać największa w Polsce elektrownia słoneczna. Dzięki wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych, w zieloną energię elektryczną zaopatrzonych zostanie {więcej}ok. 500 domów.

Instalację wykorzystującą energię ze słońca na płycie lotniska w Gryźlinach k. Olsztyna chcą wybudować lokalne władze wraz z Politechniką Warszawską. Panele PV mają być postawione na powierzchni 1 ha, a ich łączny potencjał wyniesie 1 MW. Cała instalacja ma kosztować 20 mln zł.

Według lokalnych władz, farma słoneczna będzie doskonałą formą promocji regionu – wykorzystującego innowacyjne i przyjazne środowisku technologie, a także podniesie świadomość lokalnej społeczności w zakresie ekologicznych i energooszczędnych rozwiązań.

REKLAMA

Jest szansa, że farma słoneczna k. Olsztyna uzyska dofinansowanie z Unii Europejskiej. Powiat olsztyński, który jest koordynatorem przedsięwzięcia, złoży w tym celu odpowiedni wniosek. Politechnika Warszawska zajmie się natomiast techniczną stroną przedsięwzięcia, przygotuje projekt i będzie nadzorować budowę i eksploatację elektrowni fotowoltaicznej.

REKLAMA

Zdaniem pomysłodawców projektu farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW wystarczy, aby w skali roku produkować prawie 1 GWh energii, co pozwoli na zaspokojenie zapotrzebowania na prąd dla ok. 500 gospodarstw domowych.

Szacuje się, że farma fotowoltaiczna zacznie funkcjonować do końca 2013 roku. Jeśli tak się stanie, będzie to największa tego rodzaju instalacja w naszym kraju. W przeciwieństwie do naszych sąsiadów zza Odry, którzy eksploatują już farmy słoneczne o mocy 50 – 60 MW, w Polsce ta forma produkcji energii słonecznej jeszcze praktycznie nie istnieje.

Największa tego rodzaju instalacja, o mocy 80,5 kW, znajduje się w Bydgoszczy, a energia przez nią produkowana jest wykorzystywana do chłodzenia w zakładach Frosty.

W przeciwieństwie do instalacji w bydgoskiej Froście, energia generowana przez panele fotowoltaiczne nie będzie produkowana na potrzeby własne, a będzie trafiać do sieci elektrycznej, za co jej właściciele będą otrzymywać zapłatę. Co więcej, zyski z instalacji fotowoltaicznej będą powiększone o cenę zielonych certyfikatów, które przysługują producentom energii odnawialnej.


Red. Gramwzielone.pl