Centrum PAN w Jabłonnie naszpikowane instalacjami OZE
W Jabłonnie na terenie należącym do Polskiej Akademii Nauk powstało Centrum Badawcze Odnawialnych Źródeł Energii, na terenie którego zamontowano pilotażowe instalacje OZE, w tym największy w Polsce fotowoltaiczny carport czy jedną z pierwszych w kraju instalacji BIPV.
Uruchomienie nowoczesnego kompleksu laboratoriów badawczych wykorzystujących odnawialne źródła energii w Centrum Badawczym Odnawialnych Źródeł Energii w Jabłonnie nastąpiło w połowie września br. Inwestycja kosztowała 90 mln zł.
W otwarciu nowego ośrodka wzięła udział minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska, która stwierdziła, że bardzo liczy, że na odkrycia powstałe dzięki pracy w Jabłonnie i na ich popularyzację w społeczeństwie. – Chodzi o to, by przebijać się dywersyfikacją źródeł energii – powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego, dodając, że „centrum będzie rozbijać myślenie, że Polska tylko węglem stoi (za PAP)”.
Wszystkie prace instalacyjne dotyczące wykorzystania paneli fotowoltaicznych oraz turbin wiatrowych zostały wykonane przez firmę Rawicom na zlecenie firmy Rencraft.
– Obiekt ten jest dlatego unikalny, że implementuje w jednym systemie wszystkie najciekawsze sposoby montażu paneli fotowoltaicznych – mówi główny inżynier firmy Rawicom Artur Serkowski.
W centrum PAN w Jabłonnie wykonano instalację paneli fotowoltaicznych na wiatach parkingowych, tzw. carportach, o łącznej mocy 144 kWp. To największa tego typu instalacja w Polsce.
Na ścianach budynków zamontowano także jedną z pierwszych w Polsce instalacji fotowoltaicznych BIPV (Building Integrated Photovoltaics) wykorzystującą cienkowarstwowe moduły fotowoltaiczne w kolorze czarnym, których łączna moc wynosi 12,42 kWp. Na balustradach balkonów zamontowano natomiast przezierne, bezramowe moduły fotowoltaiczne o mocy 4,8 kWp. Moduły fotowoltaiczne zabudowano w podwójnej szybie hartowanej, która pełni rolę balustrady i jednocześnie produkuję energię elektryczną.
Na terenie Centrum Badawczego Odnawialnych Źródeł Energii w Jabłonnie powstała także instalacja fotowoltaiczna na trackerze o mocy 9,18 kWp. Rawicom zakłada, że produkcja energii z tego układu będzie o 40% większa niż z systemu stacjonarnego.
W centrum PAN zamontowano także małe turbiny wiatrowe oraz system magazynowania energii wraz z opcją przełączania pracy instalacji fotowoltaicznej na sieć lub na układ wydzielony.
W centrum PAN w Jabłonnie do dyspozycji naukowców będzie ponadto m.in. symulator słoneczny czy komory umożliwiające pomiar turbin wiatrowych
Prezentacja Centrum Badawczego Odnawialnych Źródeł Energii w Jabłonnie:
gramwzielone.pl