San Diego jako pierwsze miasto w USA wprowadza inteligentny system oświetlenia
Korki, zatłoczone chodniki, ścisk w środkach transportu publicznego czy niedostatek miejsc parkingowych – mieszkańcy wielkich miast na całym świecie codziennie borykają się z podobnymi wyzwaniami. Najwyższy czas, aby zacząć się z nimi mierzyć. Jak wynika z raportu McKinsey & Co., opublikowanego w czerwcu br., ponad połowa ludności na świecie żyje dziś w miastach, a liczba ta do 2030 roku wzrośnie do 60%, co oznacza, że na obszarach miejskich przybędzie do tego czasu aż 1,4 mld ludzi.
Na wdrożenie rozwiązań z zakresu inteligentnego miasta zdecydowały się władze San Diego. Projekt realizowany w centrum miasta obejmuje system GE o nazwie „Inteligentne środowiska dla miast”. To kolejne zastosowanie Internetu Przemysłowego, który łączy urządzenia – w tym przypadku lampy uliczne LED – z oprogramowaniem analitycznym oraz rozwiązaniami umożliwiającymi przetwarzanie danych w chmurze obliczeniowej. W San Diego zainstalowano system bezprzewodowy o nazwie LightGrid umożliwiający monitoring i zdalne sterowanie oświetleniem ulicznym. Rozwiązanie objęło 3 000 latarni ulicznych. W rezultacie miasto oszczędza ponad 250 tys. dolarów rocznie na kosztach energii elektrycznej i konserwacji.
– Nasze miasta muszą stać się inteligentne, jeśli mają dalej rozwijać się w obliczu tak znacznej urbanizacji. Przykładowo, systemy inteligentnego oświetlenia będą mogły w przyszłości wspierać władze miejskie w zmniejszaniu zagęszczenia ruchu, zwalnianiu przestrzeni parkingowych czy wyznaczaniu najdogodniejszych tras dla nowych ścieżek rowerowych. Umożliwią także policji i służbom medycznym podgląd parków oraz dzielnic w czasie rzeczywistym, a ponadto będą w stanie wysyłać ostrzeżenia środowiskowe – mówi Rick Freeman, Globalny Menedżer Produktu dla urządzeń inteligentnych w GE Lighting.
Nowy program pilotażowy realizowany w śródmieściu San Diego jest pierwszym przypadkiem zastosowania inteligentnego oświetlenia w USA. Obejmuje on oprawy oświetleniowe znajdujące się w dzielnicach Little Italy i Gaslamp. Lampy wyposażone są w czujniki i oprogramowanie komputerowego nadzoru, dzięki czemu mogą gromadzić między innymi dane związane ze stopniem obłożenia parkingów. Przesyłane są one do Predix, platformy GE dla Internetu Przemysłowego korzystającej z chmury obliczeniowej, która przeprowadza ich analizę w czasie rzeczywistym. „Dzięki inteligentnym technologiom GE zaczynamy wykorzystywać nasze latarnie uliczne w sposób, który jeszcze kilka lat temu był zupełnie nie do pomyślenia” – tłumaczy David Graham, zastępca dyrektora biura ds. operacyjnych w San Diego.
Potencjalne możliwości wykorzystania systemu są nieograniczone. Dane mogą pomóc programistom tworzyć efektywne aplikacje parkingowe, które poprowadzą użytkowników do wolnego miejsca i pozwolą im uiścić odpowiednią opłatę za pomocą smartfona.
Jak mówi Freeman z GE Lighting, w przyszłości przy pomocy jednej aplikacji będzie można dokonać rezerwacji w lokalu, znaleźć najszybszą drogę dojazdu i zarezerwować bliskie miejsce parkingowe. – Koszt przetwarzania danych jest coraz mniejszy, podobnie jak ilość energii elektrycznej potrzebnej do zasilania czujników – mówi Freeman – Jednocześnie sieci bezprzewodowe i WiFi są w miastach coraz powszechniejsze. Wszystko to sprawia, że przebywanie w przestrzeni miejskiej nabiera całkiem nowego wymiaru i zaczynamy jej doświadczać w nowy, niezwykły sposób.
GE