Exxon Mobil oskarżony o zatajanie informacji o zmianach klimatu

Exxon Mobil oskarżony o zatajanie informacji o zmianach klimatu
Fot. Austin Kirk, flickr cc

Amerykańskie władze wszczęły śledztwo w sprawie ewentualnego wprowadzania w błąd inwestorów w zakresie negatywnego wpływu na klimat, jaki mogła mieć działalność amerykańskiego koncernu paliwowego Exxon Mobil.

Prokuratura generalna stanu Nowy Jork bada, czy Exxon Mobil w ciągu ostatniej dekady wprowadzał w błąd inwestorów i akcjonariuszy, utajniając dane w kwestii globalnego ocieplenia.

The New York Times, który poinformował o tej sprawie, dodaje, że śledztwo może objąć także inne koncerny paliwowe. Dodaje jednak, że domniemane naruszenia prawa w tej sprawie będzie trudno udowodnić.

REKLAMA

NYT cytuje Hala Harveya z firmy konsultingowej Energy Innovation, który zwraca uwagę, że dopóki ta sprawa nie trafi bezpośrednio do Kongresu, działania nowojorskiej prokuratury wydają się mało znaczące. Ekspert dodaje przy tym, że stanowisko koncernów paliwowych w kwestii klimatu sprawia, że nie są one „wiarygodnym rzecznikiem w zakresie nauki”.

Wśród kolejnych firm, które może objąć śledztwo, NYT wymienia BP, Shell i Texaco, dodając, że te firmy i reprezentujące je organizacje fundowały kampanie mające na celu niedopuszczenie do podpisania przez USA protokołu z Kioto.

REKLAMA

Wszczęte w USA śledztwo sprawia, że przed zaplanowaną na początek grudnia konferencją klimatyczną w Paryżu, podczas której ma zostać podpisane porozumienie zastępujące protokół z Kioto, działania koncernów paliwowych znajdą się teraz pod lupą.

– Wiele koncernów paliwowych fundowało działania lobbystyczne i badania na temat zmian klimatu, więc prokuratorzy będą mieć do dyspozycji duże ilości materiału. Ten przemysł przez lata nie uginał się pod presją grup środowiskowych, aby ostrzec inwestorów na temat ryzyk związanych z faktem, że bardziej restrykcyjne limity dotyczące emisji CO2 wpłyną na ich działalność, co jednak teraz zaczyna się zmieniać – pisze The New York Times.

Amerykański dziennik podaje przykład koncernów, które wycofały się z działalności w organizacji o nazwie American Legislative Exchange Council (ALEC), która dba o interesy tradycyjnej energetyki, a także zwraca uwagę, że pierwsze koncerny paliwowe zaczynają angażować się w działalność związaną z energetyką odnawialną. Przykładem jest zaangażowanie koncernu Chevron w dziedzinie energii geotermalnej czy zaangażowanie BP w sektorze wiatrowym.

NYT przypomina, że w ubiegłym miesiącu 10 czołowych koncernów paliwowych, w tym BP, Royal Dutch Shell, Saudi Aramco, Repsol czy Total, przyjęło deklarację, w której wskazały na potrzebę zaangażowania się sektora paliwowego w walkę ze zmianami klimatu. 

gramwzielone.pl