W Holandii powstają największe na świecie lądowe turbiny wiatrowe
Na farmie wiatrowej położonej na holenderskim wybrzeżu powstają największe zamontowane dotąd na świecie lądowe elektrownie wiatrowe. Inwestycję w ramach tzw. repoweringu realizuje RWE.
Na holenderskiej farmie wiatrowej Zuidwester zainstalowano pierwsze z 12 ogromnych turbin wiatrowych o jednostkowej mocy 7,5 MW. Zastąpią one 50 funkcjonujących wcześniej w tym samym miejscu starszych elektrowni wiatrowych, które zainstalowano jeszcze na przełomie lat 80 i 90.
Całkowity koszt inwestycji polegającej na repoweringu farmy wiatrowej Zuidwester i budowie w miejsce starych turbin nowych elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 90 MW ma wynieść 150 mln euro.
Największe na świecie lądowe turbiny wiatrowe dostarczył niemiecki producent Enercon, który skupia się wyłącznie na budowie turbin przeznaczonych dla sektora onshore – w przeciwieństwie do innych czołowych producentów elektrowni wiatrowych, którzy budują też urządzenia przeznaczone do pracy na morzu – największe z nich sięgają już mocy 7-8 MW.
Nowe turbiny wiatrowe o jednostkowej mocy 7,5 MW zamontowano na wieżach o wysokości 135 m. Do tej pory największą, stosowaną na lądzie turbiną wiatrową, był model E126 produkowany przez Enercon, o mocy 6 MW.
Repowering farmy wiatrowej Zuidwester ma być zakończony do roku 2017. Realizowany przez RWE projekt Zuidwester jest częścią większego projektu o nazwie Noordoostpolder, którego docelowa moc wyniesie aż 429 MW i w którego skład wejdzie 86 ogromnych turbin wiatrowych.
Celem holenderskiego rządu jest zwiększenie potencjału w lądowej energetyce wiatrowej z obecnych ok. 2,5 GW do 6 GW. Holandia ma zwiększyć udział OZE w swoim miksie energetycznym z 5,6% odnotowanych w ubiegłym roku do 14% w roku 2020.
gramwzielone.pl