Japończycy zapowiadają cięcie kosztów produkcji CIS-ów
Solar Frontier, japoński producent ogniw i modułów fotowoltaicznych w cienkowarstwowej technologii CIS, zapowiedział obniżenie kosztów produkcji o 20%.
Solar Frontier to jeden z niewielu liczących się w branży fotowoltaicznej producentów ogniw i modułów fotowoltaicznych w technologii cienkowarstwowej CIS.
Japońska firma należy do notowanego na tokijskiej giełdzie konceru Showa Shell Sekiyu. Jej siedziba mieści się w Tokio, a główny zakład produkcyjny – w japońskim mieście Miyazaki. Oprócz Japonii Solar Frontier posiada oddziały także w Europie, USA i na Bliskim Wschodzie.
W kwietniu ubiegłego roku japoński instytut badawczy Atsugi Research Center poinformował o odnotowaniu rekordowej sprawności dostarczonego przez Solar Frontier ogniwa cienkowarstwowego w technologii CIS. Rekordowa sprawność wyniosła 20,9%. To jednak jak na razie wynik osiągany tylko w laboratorium.
Solar Frontier rozpoczął prace nad rozwojem CIS w 1993 r. i do tej pory działalność firmy skupia się wyłącznie na tej technologii, a seryjnie produkowane moduły Solar Frontier osiągają obecnie sprawność na poziomie od 12,2% do 13,8%. To mniej niż moduły fotowoltaiczne produkowane w najpopularniejszej technologii krystalicznej.
Jednak producenci modułów CIS podają, że w niektórych warunkach mogą one generować więcej energii niż wydajniejsze, w warunkach STC (Standard Test Conditions), moduły krystaliczne. Wśród zalet modułów CIS wymienia się dobrą tolerancję na temperaturę, która sprawia, że CIS-y mogą produkować relatywnie więcej energii przy wyższych temperaturach niż panele krystaliczne, których produktywność spada szybciej wraz z nagrzewaniem się modułu. Dodatkowo za przewagę CIS-ów nad panelami krystalicznymi uznaje się większą efektywność w gorszych warunkach nasłonecznienia.
Także w ubiegłym roku Solar Frontier poinformował o planach obniżenia kosztów produkcji modułów fotowoltaicznych CIS o 1/3 i ten cel osiągnięto. Wcześniej koszt produkcji CIS-ów przyjmowano na ok. 0,8 USD/W.
Teraz SolarFrontier zapewnia, że obniży koszty produkcji modułów fotowoltaicznych w technologii CIS w swojej fabryce położonej w japońskiej prefekturze Miyagi o ok. 20% – dzięki opracowaniu nowej architektury modułów.
Jak informuje w rozmowie z Bloombergiem CEO japońskiej firmy Atsuhiko Hirano, Solar Frontier ma obniżyć koszty produkcji z 0,5 USD/W do 0,4 USD/W, a w ciągu kolejnych dwóch lat – do 0,3 USD/W.
PV Magazine podaje, że obecne średnie koszty produkcji modułów fotowoltaicznych wśród największych producentów z Chin wynoszą około 0,42 USD/W do 0,49 USD/W, przy średnich cenach sprzedaży (ang. average selling prices – ASP) na poziomie 0,58 USD/W do 0,6 USD/W.
Solar Frontier ma ponadto szukać poza Japonią nowej lokalizacji linii produkcyjnych o potencjale 1 GW, która umożliwi dalszą redukcję kosztów. Japończycy chcą ponadto osiągnąć ograniczenie kosztów poprzez skrócenie czasu produkcji modułów PV z około 24 godzin do zaledwie 8 godzin.
gramwzielone.pl