Za miesiąc rusza rynek finansowy na TGE
Towarowa Giełda Energii zapewnia, że rynek energii elektrycznej osiągnął wystarczającą płynność do zaoferowania możliwości handlu instrumentami pochodnymi. Wprowadzenie kontraktów terminowych ma zwiększyć wolumen obrotów energią na TGE.
W ubiegłym roku wolumen obrotów energią elektryczną na TGE przekroczył 176 TWh. W tym roku ma to być ponad 200 TWh. Sprzedaż 70% energii, którą handluje się na giełdzie, jest realizowana na podstawie kontraktów spotowych rozliczanych w ciągu dwóch dni.
TGE złożyła wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o zgodę na uruchomieniu rynku finansowego w maju br. Teraz, po uzyskaniu zgody KNF, zarząd TGE podjął decyzję o uruchomieniu tzw. Rynku Instrumentów Finansowych (RIF) od 4 listopada br.
Instrumenty finansowe mają bazować na energii elektrycznej i opierać się o indeksy jej cen.
– Kontrakty, które w pierwszej kolejności będą dostępne na RIF powstały w wyniku konsultacji z ponad 80 uczestnikami rynku z Polski i Europy. Nasi uczestnicy zdecydowali również o kształcie instrumentu bazowego – indeksu TGe24 – określanego na podstawie transakcji zawartych podczas I fixingu na Rynku Dnia Następnego energii elektrycznej – informuje cytowany przez wnp.pl prezes TGE Ireneusz Łazor.
Jak dodaje wnp.pl, funkcjonować na Rynku Instrumentów Finansowych będą mogły krajowe i zagraniczne firmy inwestycyjne oraz inne podmioty nabywające i zbywające instrumenty finansowe we własnym imieniu i na własny rachunek, w tym także przedsiębiorstwa energetyczne, jeżeli spełniają warunki zawierania transakcji na rynku regulowanym.
Rozpoczęcie działalności na RIF będzie wymagać uzyskania statusu Członka Giełdy oraz członka Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych (IRGiT) lub podpisania umowy o rozliczenie z członkiem IRGiT.
gramwzielone.pl