ACER po stronie URE ws. niekontrolowanych przepływów energii
Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (Agency for Cooperation of Energy Regulators – ACER) opowiedziała się za stanowiskiem Polski w sprawie nieskoordynowanej z innymi krajami wymiany energii elektrycznej między Austrią i Niemcami.
ACER przyznając rację polskiej stronie stwierdził, że zjawisko nieplanowych przepływów destabilizuje pracę polskiej i sąsiadujących sieci, co praktycznie uniemożliwia wymianę handlową pomiędzy systemem polskim i niemieckim.
Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki, zjawisko niekontrolowanych przepływów energii z Niemiec do Austrii z wykorzystaniem połączeń na granicy polsko-niemieckiej, niemiecko-czeskiej oraz czesko-austriackiej powoduje „istotne ograniczenia strukturalne” uniemożliwiające wykorzystanie połączenia polsko-niemieckiego do realizacji innych transakcji handlowych, a tym samym nie ma możliwości udostępnienia dodatkowych mocy.
Połączenie austriacko-niemieckie nie ma bowiem wystarczającej zdolności do przyjęcia wszystkich przepływów wynikających z realizacji umów handlowych, tak więc realizowane są one głównie przez połączenia na granicy polsko-niemieckiej, polsko-czeskiej oraz czesko-niemieckiej i czesko-austriackiej. To uniemożliwia tym samym udostępnienie dodatkowych mocy uczestnikom rynku z Polski czy Czech.
URE dodaje, że brak wyznaczania zdolności przesyłowych na granicy austriacko-niemieckiej powoduje konkretne straty wynikające z niemożności uczestnictwa w wymianie transgranicznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Straty te ACER oszacował na poziomie 87,5 mln euro w 2011 r., 116,7 mln euro w 2012 r. i 108,6 mln w 2013 r.
– Nasze stanowisko, które poparło większość regulatorów z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, pokazuje, że funkcjonujące od lat systemy między wybranymi krajami, nie mogą być niespójne z obecnym prawem europejskim – komentuje prezes URE Maciej Bando.
PAP dodaje, że niekontrolowane przepływy energii z Niemiec do Austrii uniemożliwiły wykorzystanie połączenia z Niemcami w celu zwiększenia podaży energii w polskim systemie energetycznym podczas sierpniowych problemów z niedoborem energii.
W swojej opinii ACER zaleca regulatorom i operatorom systemów przesyłowych w krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej przedstawienie w ciągu 4 miesięcy harmonogramu wdrożenia skoordynowanych procedur alokacji mocy przesyłowych na granicy niemiecko-austriackiej, a także jak najszybsze wdrożenie metody łączenia rynków krajowych (Market Coupling) z uwzględnieniem rzeczywistych przepływów energii w sieci tzw. Flow-Based Market Coupling.
Dodatkowo regulatorzy i OSP z Niemiec i Austrii powinni wprowadzić przejściowe środki zaradcze dla uczestników rynku w związku z wprowadzeniem skoordynowanych zasad alokacji mocy przesyłowych na granicy niemiecko-austriackiej.
gramwzielone.pl