Nowe przepisy dot. etykietowania urządzeń grzewczych

Nowe przepisy dot. etykietowania urządzeń grzewczych
RWE press

26 września 2015 r. wejdą w życie nowe przepisy ekoprojektu i etykietowania energetycznego urządzeń grzewczych. Każdy producent i importer gazowych, olejowych lub elektrycznych urządzeń, w tym również pomp ciepła musi spełniać wymagania ekoprojektu. Wprowadzony zostanie również obowiązek etykietowania urządzeń grzewczych gazowych, olejowych i zasilanych elektrycznie  informuje PORT PC.

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła 22 września 2015 roku organizuje IV Kongres PORT PC, który nie przypadkowo odbędzie się pod hasłem „Pompy ciepła – efektywność z klasą”. Tematyka konferencji jak co roku jest zróżnicowana, organizatorzy zwrócili jednak szczególną uwagę na nowe przepisy i konsekwencje ich wprowadzenia.

Z pośród urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwach domowych urządzenia grzewcze zużywają najwięcej energii. Ich klasyfikacja pod względem efektywności energetycznej umożliwi  świadomy wybór najbardziej efektywnych rozwiązań. Bardzo ważne jest przekonanie konsumentów by decyzję o zakupie urządzenia grzewczego podejmowali na podstawie całkowitych kosztów cyklu życia urządzenia, a nie na samych kosztach zakupu produktu.

REKLAMA

W skutek wprowadzenia nowych przepisów ekoprojektu nakładających minimalne wymogi środowiskowe i energetyczne dla produktów wprowadzanych na rynek oraz wprowadzenia etykiet efektywności dla urządzeń grzewczych już niebawem na rynku tych urządzeń w Europie zajdą duże zmiany. Urządzenia niskoefektywne zostaną wycofane ze sprzedaży, jednocześnie wzrośnie znaczenie pomp ciepła, jako urządzeń o najwyższych klasach energetycznych (klasy A+, A++,A+++). Jak w nowej rzeczywistości odnajdą się producenci i instalatorzy urządzeń grzewczych?

REKLAMA

Podczas Kongresu Prezes Zarządu PORT PC Paweł Lachman, autor kilkudziesięciu artykułów w prasie branżowej dotyczących zmian w wymogach dotyczących ekoprojektu oraz wprowadzanego etykietowania energetycznego urządzeń grzewczych, przybliży tematykę w odniesieniu do pomp ciepła. Grupą, która w pierwszej kolejności odczuje wprowadzane zmiany są instalatorzy. Prezes Lachman w swojej prezentacji odpowie na pytania jakie są obowiązki instalatorów w związku z nowymi przepisami, kto i jak może skontrolować zgodność z przepisami, jakie są możliwe kary dla instalatorów za nie stosowanie się do przepisów, czy i jak można się będzie zabezpieczyć formalnie?

Słuchacze dowiedzą się ponadto jak czytać dokumentację dotyczącą efektywności pomp ciepła, jak wyliczyć współczynnik SCOP na podstawie danych produktu, oraz jak porównać różne technologie grzewcze i ciepłej wody? W trakcie wykładu pojawi się też odpowiedź na pytanie: czy będzie możliwość pokazywania klas energetycznych A+++ dla pomp ciepła przed 2019 rokiem?

IV Kongres PORT PC odbędzie się już 22 września (wtorek) w ramach V Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO w Warszawie. Rejestracja elektroniczna na Kongres odbywa się za pośrednictwem strony internetowej www.renexpo-warsaw.com w zakładce konferencje. Organizatorzy przewidzieli również możliwość rejestracji na miejscu bezpośrednio przed rozpoczęciem konferencji

PORT PC

Portal Gramwzielone.pl jest patronem medialnym IV Kongresu PORT PC.