Czyszczenie instalacji fotowoltaicznej zwiększy jej wydajność
Instalacja fotowoltaiczna – jak każda inna – będzie pod wpływem czynników atmosferycznych ulegać ciągłemu zabrudzeniu, przez co naturalnym sposobem przyczyni się do spadku wydajności modułów fotowoltaicznych. Typowym odruchem każdego użytkownika instalacji powinno być regularne mycie instalacji fotowoltaicznej.
Niestety zwyczajowe usytuowanie modułów fotowoltaicznych na dachu znacznie utrudnia tę czynność. Dodatkowo panuje powszechne przekonanie wynikające z przekazów marketingowych, że instalacja fotowoltaiczna ulega samooczyszczaniu pod wpływem warunków atmosferycznych. Prawdą jest, że rzęsisty deszcz zazwyczaj usuwa dużą część zabrudzeń, zwłaszcza zalegającą grubszą warstwę kurzu, jednak moduł dzięki temu nie będzie w pełni czysty. Można to łatwo sprawdzić przecierając go białą chusteczką lub palcem.
Czasami same opady nanoszą wiele różnych szkodliwych substancji, które należy regularnie usuwać. Stale odkładające się i nieusuwane zanieczyszczenia mogą już w krótkim czasie zdegradować powierzchnię ekranów, co wiąże się ze stałym spadkiem wydajności, a w dłuższym czasie nawet z ich całkowitym zniszczeniem.
Te zanieczyszczenia mają kilka cech wspólnych:
• w znacznym stopniu są odporne na czyszczenie przez deszcz,
• długo zalegają,
• mają charakter punktowy.
Brak cyklicznego czyszczenia całej instalacji 1–2 razy w roku ma istotny wpływ na zmniejszenie produkcji energii. Zarówno małe, punktowe zabrudzenia, jak i różnego rodzaju plamy w dużym stopniu przekładają się na zmniejszony uzysk energii.
Dlaczego warto czyścić panele fotowoltaiczne?
• zabrudzenie powoduje straty mocy od 8% do 15% – w zależności od otoczenia,
• optymalizacja współczynnika sprawności instalacji,
• zapobieganie uszkodzeniom instalacji,
• maksymalizacja łącznego czasu pracy instalacji,
• koszty czyszczenia amortyzują się już przy 4% stratach mocy.
Badania naukowe przeprowadzone przez prof. dr Haberlin oraz Ch. Renken ze Szkoły Wyższej Technicznej w Bern (Szwajcaria) dowodzą, że długotrwałe regularne czyszczenie urządzeń solarnych poprawiło ich wydajność nawet o 13,8% (częściowo nawet osiągnięto większe wartości). Zbadano, że urządzenia umiejscowione nawet pod kątem 65 stopni wykazywały znaczną tendencję do gromadzenia zanieczyszczeń.
Idealne rozwiązanie
Na chwilę obecną najdelikatniejszym systemem mycia urządzeń fotowoltaicznych jest system QLEEN Solar firmy LEHMANN. Regularne i profesjonalne mycie wodą zdemineralizowaną modułów PV daje następujące korzyści:
• Pozwala utrzymać wysoką wydajność pracy urządzeń.
• Zwiększa żywotność modułów
• Redukuje ponowne zabrudzenia, dzięki absolutnie bezresztkowemu wysychaniu
• Nie pozostawia środków powierzchniowo czynnych
• Jest bezpieczne dla środowiska
Przeprowadzone w Niemczech badania wydajności urządzeń solarnych pokazują, że już po pierwszym roku od montażu spada ich wydajność. A w przeciągu 3 lat spadek ich wydajności wynosić może nawet do 13%. W niektórych okolicach, gdzie występuje duże uprzemysłowienie lub zapylenie środowiska, wydajność może spadać jeszcze intensywniej. Używając systemu QLEEN Solar, odnotowano wzrost wydajności już po czterech miesiącach regularnego mycia (źródło: Karlhans Lehmann KG, Niemcy).
Samoistne wysychanie wody bez pozostawiania smug
Znamy wzór chemiczny wody. To dwa atomy wodoru i jeden atom tlenu. Te atomy w wodzie, jaką znamy, znajdują się pod postacią jonów dodatnich i ujemnych. Taką wodę, pozbawioną innych jonów różnych minerałów wytwarza się w urządzeniach QLEEN. To ta cecha fizyczna wody zdemineralizowanej pozwala na rozpuszczanie innych jonów, w tym wypadku jonów zanieczyszczeń – w tym celu, aby czyścić powierzchnię bez użycia środków chemicznych.
Urządzenie firmy LEHMANN jako jedyne można wyposażyć w szczotkę rotacyjną, co w połączeniu z wodą zdemineralizowaną daje niemalże 100-proc. efekt czyszczenia powierzchni urządzeń solarnych. Wykonane jest z najlepszych materiałów, takich jak włókna karbonowe, co pozwala na pracę na dużych wysokościach z ogromną łatwością.
Cechy systemu QLEEN Solar firmy LEHMANN:
- Urządzenie przeznaczone jest do mycia instalacji fotowoltaicznych,
- Wyposażone jest w pompę obiegową, która zwiększa wysokość podnoszenia wody, tak aby można było myć instalacje fotowoltaiczne z poziomu gruntu,
- Wysoka jakość demineralizowania wody dzięki specjalnemu granulatowi żywicznemu, na którym adsorbowane są minerały z wody,
- Woda demineralizowana powoduje, że nie zostają żadne smugi ani plamy na powierzchni, więc gwarantuje to doskonałą czystość,
- Zmniejsza to również podatność na zabrudzenia dzięki zmianie elektrostatyki powierzchni,
- Sterowanie urządzeniem odbywa się ręcznie lub drogą radiową przez dedykowany do systemu pilot,
- Dostępne jest kilka trybów działania: czyszczenie wodą wodociągową, wodą zdemineralizowaną, roztworem detergentu lub roztworem detergentu z wodą zdemineralizowaną lub wodociągową,
- Czyszczenie detergentami jest konieczne jedynie w przypadku tłustego i bardzo silnego zabrudzenia, np. amoniak,
- Rozmiary urządzenia: dł/szer/wys 116x74x110 cm,
- Niewielkie rozmiary urządzenia powodują, że można je transportować w samochodach typu kombi lub minivan,
- Zamontowane kółka umożliwiają łatwiejsze przenoszenie urządzenia bez konieczności dźwigania,
- Zastosowanie nowoczesnych prętów z włókna węglowego i tytanu jest świetnym rozwiązaniem do czyszczenia instalacji fotowoltaicznych, a dzięki temu zminimalizowano ciężar trzymanej tyczki ze szczotką,
- System współpracuje ze szczotkami ROTA tj. szczotkami obrotowymi, co pozwala na dokładne wykonanie czyszczenia,
-
Sprzęt również rewelacyjnie zdaje egzamin w myciu elewacji, fasad szklanych, nośników reklamowych; daje możliwość czyszczenia powierzchni do 22 mb. wysokości.
Więcej informacji na stronie www.lewi-polska.pl
E-mail: biuro@lewi-polska.pl
Telefon: +48 42 2270297
artykuł sponsorowany