PKP buduje "zielone" dworce kolejowe
Holenderskie linie kolejowe Nederlandse Spoorwegen ogłosiły, że od 2018 r. będą funkcjonować wyłącznie wykorzystując czystą energię. Wcześniej podobne deklaracje składały niemieckie koleje Deutsche Bahn. Pierwszy krok w kierunku niskoemisyjności robi także PKP.
Holenderskie Nederlandse Spoorwegen podały, że od 2018 r. będą korzystać wyłącznie z czystej energii. W tym celu podpisano umowę na dostawę energii z holenderską firmą Eneco na roczne dostawy 1,4 TWh energii elektrycznej produkowanej przez farmy wiatrowe. Już w 2016 r. pasażerowie Nederlandse Spoorwegen mają podróżować pociągami zasilanymi w 50-procentach zieloną energią.
Energia dla Nederlandse Spoorwegen będzie pochodzić z farm wiatrowych zlokalizowanych w Holandii, ale także Belgii i Skandynawii.
Pierwszy krok w kierunku niskoemisyjności i wykorzystania odnawialnych źródeł energii zrobiły Polskie Koleje Państwowe.
PKP uruchomiło w Nasielsku pierwszy z innowacyjnych dworców kolejowych, w których zastosowano technologie energooszczędne i które są zasilane częściowo energią odnawialną. Koszt inwestycji wyniósł ok. 5,4 mln zł i został pokryty ze środków własnych PKP S.A.
Jak informuje centrum prasowe PKP, nowy dworzec w Nasielsku powstał w ramach autorskiego pilotażowego projektu PKP S.A. pod nazwą Innowacyjne Dworce Systemowe. Stary budynek został wyburzony, a w jego miejscu stanął kompaktowy, nowoczesny i ekologiczny obiekt.
Nowy dworzec w Nasielsku ma być nie tylko bardziej funkcjonalny, ale także tańszy w eksploatacji. Koszty zakupu energii z sieci ma obniżyć zastosowanie technologii energooszczędnych – w tym odzysku ciepła – oraz produkcja własnej energii z pompy ciepła oraz fotowoltaiki.
Jak poinformowała portal Gramwzielone.pl Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP S.A., na dachu stacji kolejowej w Nasielsku umieszczono instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy 6 kW. PKP szacuje roczną produkcję energii na 5,7 MWh i podaje, że energia produkowana z fotowoltaiki zostanie wykorzystana wyłącznie do oświetlenia nasielskiego dworca oraz przylegającego do niego placu.
– Innowacyjne dworce systemowe zapewniają rozwiązania na miarę XXI wieku. Każdy z nich będzie wyposażony w panele słoneczne oraz energooszczędne oświetlenie LED z czujkami obecności. W Nasielsku pojawi się dodatkowo powietrzna pompa ciepła i system odzyskiwania wody deszczowej – mówi Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP S.A. – Zastosowane rozwiązania ekologiczne i mniejsza kubatura sprawią, że IDS-y będą bardziej ekonomiczne i efektywne energetycznie niż poprzednie budynki. Koszty ich utrzymania spadną o około 40% – dodaje.
Innowacyjne Dworce Systemowe to pilotażowy projekt PKP S.A. realizowany w czterech lokalizacjach. Aktualnie trwają prace przy budowie IDS-ów na stacjach: Ciechanów, Mława i Strzelce Krajeńskie Wschód. PKP S.A. analizuje kolejne lokalizacje, w których mogłyby powstać dworce systemowe. Pod uwagę brane są m.in. Pomiechówek, Poznań Garbary czy Sędziszów Małopolski.
Oddanie do użytku dworców IDS w Mławie i Strzelcach Krajeńskich zaplanowano na ten miesiąc, a dworca w Ciechanowie na IV kwartał br.
Spółka informuje, że na kolejnych dworcach IDS zostanie również wykorzystana rekuperacja, fotowoltaika oraz energooszczędne oświetlenie LED z czujnikami ruchu, a budynki będą się charakteryzować dobrą izolacją termiczną. Dodatkowo w Ciechanowie zostanie zastosowana gruntowa pompa ciepła.
gramwzielone.pl