Projekt Helene: cel to rekord sprawności ogniw PERC
W ramach realizowanego w Niemczech projektu badawczego Helene, który koordynuje największy europejski producent ogniw i modułów fotowoltaicznych SolarWorld, ma zostać opracowane ogniwo krystaliczne w technologii PERC o rekordowej sprawności rzędu 22,5%.
SolarWorld – podobnie jak inni czołowi producenci ogniw fotowoltaicznych – zaczyna stawiać na technologię PERC (Passivated Emitter and Rear Cell), dzięki której chce zwiększyć sprawność produkowanych przez siebie ogniw i modułów fotowoltaicznych.
W ubiegłym miesiącu niemiecka firma informowała o ustanowieniu nowego rekordu sprawności monokrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego w technologii PERC. Wynik na poziomie 21,7% potwierdził niemiecki instytut Fraunhofer ISE.
Ogniwa PERC o rekordowej sprawności SolarWorld chce wykorzystać w modułach o mocy przekraczającej 300 W. Wcześniej SolarWorld zmodernizował swoje linie produkcyjne o potencjale 800 MW, aby produkować na nich ogniwa w tej technologii.
SolarWorld zapowiada dalsze zwiększanie sprawności ogniw tego typu, a prace rozwojowe w tym zakresie prowadzi w ramach projektu Helene, którego jest liderem.
Celem projektu Helene, w którym biorą udział także inne niemieckie firmy i instytucje – uniwersytet w Konstancji, instytut Fraunhofer ISE, instytut ISFH oraz Centrotherm Photovoltaics i Heraeus – jest opracowanie do końca 2017 r. ogniw fotowoltaicznych PERC o sprawności 22,5%.
Jak informuje PV Magazine, autorzy projektu chcą też jak najszybciej skomercjalizować nową technologię PERC, aby podnieść konkurencyjność niemieckiego przemysłu fotowoltaicznego.
Projekt Helene jest finansowany z niemieckiego federalnego programu Photonik Forschung Deutschland. W ostatnich kilku latach niemiecki rząd wydał 50 mln euro na badania i rozwój technologii fotowoltaicznych.
gramwzielone.pl