W Omanie powstanie największa na świecie elektrownia słoneczna
Państwowy koncern paliwowy z Omanu chce wykorzystać ogromną elektrownię słoneczną w technologii CSP (Concentrated Solar Power) do wspomagania wydobycia ropy naftowej.
Elektrownia słoneczna CSP o mocy aż 1 GW ma powstać w pobliżu pól naftowych, a produkowana przez nią para wodna ma wspomagać wydobycie ropy – w miejsce stosowanego obecnie w tym celu gazu.
Inwestorem jest Petroleum Development Oman (PDO), a tachnolgię dostarczy firma GlassPoint. Moc projektu o nazwie Miraah wyniesie dokładnie 1,021 GW, a koszt jego realizacji szacuje się na 600 mln dolarów.
W ogromnej elektrowni słonecznej typu CSP ma powstawać dziennie około 6 tysięcy ton pary, która po wprowadzeniu do złóż ropy naftowej ułatwi jej wydobycie.
John O’Donnell z GlassPoint zwraca uwagę na energochłonność procesu produkcji ropy. – Biznes związany z energetyką wykorzystuje dużo energii, aby produkować energię. Globalnie, do produkcji jednej baryłki ropy potrzeba ¼ baryłki – ocenia.
Elektrownia słoneczna CSP w Omanie będzie największym tego typu obiektem na świecie. Obecnie największe elektrownie słoneczne tego typu znajdują się w Kalifornii. Pierwsza z nich o nazwie Solar Star liczy 579 MW, a moc drugiej – Ivanpah – wynosi 370 MW.
Realizacja projektu w Omanie ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a uruchomienie produkcji pary zaplanowano na 2017 r. Instalacje CSP zajmą około 3 hektarów.
Film prezentujący wykorzystanie technologii firmy GlassPoint:
gramwzielone.pl