Włoska branża PV skarży swój rząd za cięcia dopłat
W ubiegłym roku rząd Włoch wprowadził dla operatorów elektrowni fotowoltaicznych cięcia dopłat w systemie dopłat do sprzedaży energii. Teraz włoska branża OZE skierowała skargę w tej sprawie do sądu konstytucyjnego.
W ramach cięć we włoskim systemie taryf gwarantowanych rząd w Rzymie ograniczył preferencyjne stawki na sprzedaż energii inwestorom, którzy uruchomili swoje elektrownie fotowoltaiczne wcześniej, nie znając zaproponowanych później zmian.
Regulacje włoskiego rządu zakładały ograniczenie taryf gwarantowanych dla elektrowni fotowoltaicznych o mocy powyżej 200 kW o 10% lub rozciągnięcie systemu dopłat z 20 do 24 lat, co w praktyce oznaczało również obniżenie taryf.
Regulacje wprowadzone przez rząd Włoch spotkały się z krytyką tamtejszej branży OZE, a teraz włoskie stowarzyszenie tego sektora assoRinnovabli oraz stowarzyszenie sektora rolniczego Confagricoltura skierowały sprawę do włoskiego sądu konstytucyjnego, licząc, że ten uzna wprowadzone zmiany za niekonstytucyjne.
Sprawę retrospektywnych cięć taryf gwarantowanych przeciwko rządowi Włoch, podobnie jak miało to miejsce w przypadku podobnych regulacji wprowadzonych przez rząd Hiszpanii, skierowali do międzynarodowych sądów arbitrażowych zagraniczni inwestorzy, zgodnie z przyjętą w 1994 r. Kartą Energetyczną (Energy Charter Treaty).
Włoski rynek PV rozwijał się dynamicznie szczególnie w roku 2011, kiedy – po wprowadzeniu atrakcyjnego systemu taryf gwarantowanych, we Włoszech zainstalowano około 9 GW nowych systemów fotowoltaicznych. Obecnie udział fotowoltaiki we włoskim miksie energetycznym przekracza 7%, a całkowity potencjał zaistalowanych systemów PV we Włoszech na koniec 2014 r. wyniósł 18,3 GW, jednak w ubiegłym roku przybyło tam – w efekcie wprowadzonych cięć w systemie taryf gwarantowanych – już tylko 385 MW elektrowni fotowoltaicznych.
gramwzielone.pl