Japończycy montują elastyczne moduły fotowoltaiczne CIS

Japończycy montują elastyczne moduły fotowoltaiczne CIS
Foto. Solar Frontier / PSA Singapore Terminals

Solar Frontier poinformował o wykonaniu pierwszej komercyjnej instalacji fotowoltaicznej, w której wykorzystano jego elastyczne moduły fotowoltaiczne. Japoński producent modułów fotowoltaicznych w niszowej technologii CIS zapewnia, że ma dalsze możliwości obniżania kosztów produkcji i zwiększania sprawności swoich paneli.

Solar Frontier zamontował elastyczne moduły fotowoltaiczne CIS (w których jako półprzewodnik stosuje się warstwy miedzi, indu i selenu) w instalacji fotowoltaicznej w porcie w Singapurze, która należy do PSA Singapore Terminals.

Japończycy zapewniają, że zamontowane w singapurskim porcie moduły są ultralekkie i elastyczne, co zwiększa spektrum ich zastosowań i co daje im przewagę nad tradycyjnymi modułami mono- lub polikrystalicznymi. Solar Frontier podaje, że ich grubość to zaledwie 1,5 mm, a ich waga wynosi zaledwie 1/3 wagi tradycyjnych modułów.

REKLAMA

Solar Frontier nie podaje natomiast, jaka jest wartość inwestycji, ani jaka jest jej skala.

Technologia CIS to nisza nawet wśród technologii cienkowarstwowych, w których przodują moduły CdTe produkowane przez amerykańskiego First Solar czy moduły w technologii CIGS.

REKLAMA

First Solar informował niedawno o osiągnięciu sprawności modułów CdTe na poziomie 18,6% i o rozpoczęciu produkcji modułów o sprawności 16,3%. Z kolei w przypadku ogniw fotowoltaicznych CIGS rekordowe osiągnięte dotąd sprawności sięgają 16,5%. Taką sprawność osiągnął tajwański TSCM, a niewiele niższą – niemiecki Manz.

Japońska firma zapewnia, że w dalszym ciągu jest wiele miejsca na poprawę sprawności produkowanych przez siebie modułów cienkowarstwowych CIS, a także na obniżenie kosztu ich produkcji.

W kwietniu br. Solar Frontier poinformował o osiągnięciu rekordowej sprawności ogniwa CIS w wymiarach 0,5 cm2, na poziomie 20,9%. Ten wynik potwierdził niemiecki Instytut Fraunhofera. 

Satoru Kuriyagawa, CTO japońskiej firmy, zapewnia, że Solar Frontier wkrótce zwiększy sprawność produkowanych przez siebie modułów z 13,8% do 15% – dzięki uruchomieniu nowej fabryki modułów PV w japońskiej prefekturze Miyagi, w której chce także ograniczyć koszty produkcji o 30%.

Japończycy zapewniają ponadto, że ich technologia ma już przewagę nad tradycyjnymi modułami CIS w warunkach gorszego nasłonecznienia, w których moduły CIS pracują wydajniej niż moduły mono- czy polikrystaliczne.

gramwzielone.pl