Niemcy: nowa farma fotowoltaiczna w systemie FiT
W ostatnich latach Niemcy znacząco ograniczyli możliwość budowy dużych naziemnych farm fotowoltaicznych, dodatkowo ograniczając dla takich inwestycji stawki za sprzedaż energii w ramach niemieckiego systemu taryf gwarantowanych (feed-in tariffs – FiT). Niemniej jednak, mimo tych ograniczeń, farmy fotowoltaiczne w ramach tego, zmodyfikowanego w ubiegłym roku systemu mogą powstawać w Niemczech nadal.
Mimo, że Niemcy przechodzą w zakresie wspierania dużych farm solarnych z systemu taryf gwarantowanych na system aukcyjny, niemieckie prawo nadal umożliwia powstawanie naziemnych farm PV o mocy do 10 MW, które mogą funkcjonować w systemie FiT. Taką inwestycję oddał właśnie do użytku niemiecki deweloper ISM Group, który ma na koncie budowę parków fotowoltaicznych o mocy ponad 500 MW.
Farma fotowoltaiczna o mocy 10 MW, którą zbudował ISM Group, powstała w pobliżu miasta Bitterfeld, w landzie Saksonia-Anhalt. Realizacja całego projektu zajęła 6 miesięcy.
Szacowany, roczny uzysk energii z projektu o nazwie Alte Kaserne Bitterfeld-Wolfen wyniesie 11 GWh, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną dla około 2,5 tys. średniej wielkości niemieckich gospodarstw domowych.
Dzięki uruchomieniu farmy PV k. Bitterfeld, lokalny zakład energetyczny Netzgesellschaft Bitterfeld-Wolfen zwiększy udział zielonej energii w swoim miksie energetycznym do 1/3.
Moduły fotowoltaiczne do parku solarnego, w ilości ponad 38 tys. sztuk, dostarczył producent Hanwha Q Cells, który jeszcze do niedawna posiadał w Bitterfeld swój zakład produkcyjny, a obecnie mieści się tam nadal jego ośrodek badawczy.
Farma fotowoltaiczna w pobliżu Bitterfeld zostanie objęta wsparciem w ramach niemieckiego systemu taryf gwarantowanych, a stawka sprzedaży energii do sieci wyniesie około 0,08 euro/kWh.
Zgodnie z ubiegłorocznymi zmianami w niemieckiej ustawie o OZE, nowe farmy fotowoltaiczne o mocy od 500 do 1000 kW mogą nadal korzystać z taryf gwarantowanych. Ich mechanizm zmodyfikowano jednak w kierunku tzw. systemu market premium, w którym inwestor otrzymuje gwarantowaną stawkę za sprzedaż energii. Energię musi jednak sprzedawać na rynku, otrzymując ewentualną premię w postaci różnicy wynikającej z gwarantowanej ceny i z ceny uzyskanej na rynku.
Wkrótce w Niemczech powinny powstać pierwsze, duże naziemne farmy fotowoltaiczne, które będą funkcjonować na podstawie sytemu aukcyjnego. Pierwsza aukcja dla deweloperów w branży PV odbyła się w Niemczech w kwietniu br. Zaoferowano w niej do podziału potencjał w sumie 150 MW przy maksymalnej, możliwej cenie za sprzedaż energii na poziomie 0,1129 euro/kWh.
Średnia cena energii, którą zaoferowano w przypadku 25 zwycięskich projektów w pierwszej aukcji, wyniosła 0,0917 euro/kWh.
W drugiej aukcji dla naziemnych farm fotowoltaicznych w Niemczech, którą zaplanowano na początek sierpnia br., będzie również do podziału 150 MW, a maksymalną cenę energii niemieckie władze określiły tym razem na 0,1118 euro/kWh.
gramwzielone.pl