Minister środowiska komentuje encyklikę „Laudato Sii”

Minister środowiska komentuje encyklikę „Laudato Sii”
Minister środowiska Maciej Grabowski / foto: Ministerstwo Finansów

Minister środowiska Maciej Grabowski odniósł się we wpisie na blogu prowadzonym na stronach Kancelarii Premiera RP do opublikowanej wczoraj papieskiej encykliki „Laudato Sii” wzywającej do ograniczenia emisji CO2 i promowania zrównoważonego rozwoju.

W nowej encyklice papież Franciszek wzywa do zrównoważonego rozwoju m.in. poprzez ograniczenie spalania paliw kopalnych i emisji CO2, a także do promowania efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Ze względu na wezwanie do ograniczenia spalania paliw kopalnych, w tym węgla, na którym bazuje polska energetyka, w naszym kraju pojawiły się głosy, że nowa encyklika jest „antypolska”.

REKLAMA

Do encykliki papieża Franciszka odniósł się minister środowiska Maciej Grabowski, który napisał na swoim blogu:

REKLAMA

Jest to niezwykle ważny dokument. Ważny, bo po raz pierwszy jasno pozycjonuje tak ważną instytucję jak kościół katolicki w dyskusji o zmianach klimatu. Papież stwierdza jasno: zmiany klimatu i wpływ człowieka na klimat to fakt. To jedno zdanie ma unikalny walor edukacyjny. Bo często w rozmowach na szczeblu międzynarodowym ciągle jeszcze usłyszeć można stwierdzenia zmiany klimatu to mit, nie ma żadnego ocieplenia czy działania człowieka, czyli moje, nie mają na klimat absolutnie żadnego wpływu. Otóż mają, a postępujące zmiany klimatu to fakt. Skuteczna walka z nimi będzie możliwa dopiero wtedy, gdy wszyscy zdamy sobie sprawę, że to my – poprzez nasz konsumpcyjny styl życia, jak to wskazuje papież – wpływamy na szybkość i intensywność zmian klimatu, i gdy zdecydujemy, że warto i trzeba coś z tym zrobić.

Minister środowiska w komentarzu nt. encykliki zwraca uwagę, że (…) Na ostatniej konferencji klimatycznej ONZ w 2014 r. nasza delegacja przeforsowała nawet deklarację w sprawie znaczenia edukacji i wzrostu świadomości społeczeństwa dla skuteczności ochrony klimatu”.

Maciej Grabowski dodaje: – Głos Papieża może sprawić, że więcej krajów przystąpi do światowego porozumienia, które będzie negocjowane w Paryżu. A jest to niezbędne, żeby ograniczyć negatywne skutki zmian klimatu i zapewnić państwom świata równe warunki rozwoju, co jest dla nas absolutnie priorytetowe. 

gramwzielone.pl