Kto otrzymał prestiżowe nagrody targów Intersolar?
Podczas zakończonych w ubiegłym tygodniu targów Intersolar Europe 2015 rozdano coroczne nagrody dla najciekawszych rozwiązań z zakresu fotowoltaiki i magazynowania energii. Monachijskie targi co roku przyciągają najważniejsze firmy z branży solarnej. Podczas ostatnich edycji Intersolar Europe dało się odczuć spowolnienie na niemieckim i europejskim rynku fotowoltaicznym. Teraz targi Interesolar łapią drugi oddech za sprawą technologii magazynowania energii, której znaczenie dla branży fotowoltaicznej szybko rośnie.
Targi Intersolar Europe to najważniejsze wydarzenie europejskiego sektora fotowoltaicznego. Odbywająca się co roku w Monachium impreza targowa przyciąga tysiące przedstawicieli branży z całego świata. Organizatorzy szacują, że w tym roku na targach wystawiało się ponad 1000 firm, których stoiska zajęły hale o powierzchni 72 tys. m2.
Zakończone w piątek targi odwiedziło około 40 tysięcy gości, a jednym z nich był niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel, który zapewnił, że fotowoltaika jest kluczową technologią w niemieckiej transformacji energetycznej Energiewende, co z resztą potwierdzają dane z opublikowanego w Monachium corocznego raportu Global Market Outlook najważniejszej europejskiej organizacji branżowej SolarPower Europe (wcześniej European Photovoltaic Industry Association – EPIA). Wynika z niego, że udział fotowoltaiki w niemieckim miskie energii elektrycznej przekroczył już 7%.
Prezentowane co roku w Monachium rozwiązania odzwierciedlają bieżące trendy i zmiany na dynamicznie rozwijającym się rynku fotowoltaicznym.
– Wychodząc z systemu taryf gwarantowanych, powstało wiele nowych modeli biznesowych i finansowych. Od modeli opartych na konsumpcji własnej oraz dzierżawie czy leasingu do nowych typów firm i bezpośredniej sprzedaży energii na rynku, obecnie jest wiele sposobów produkcji energii solarnej i czerpania z niej zysków. Przede wszystkim konsumpcja własna staje się coraz bardziej atrakcyjna dla prywatnych producentów i firm. Systemy magazynowania energii, inteligentne zarządzanie, od inteligentnych domów po sieci, optymalizacja i monitoring generacji i konsumpcji, zapewniają, że zyskowność może być zapewniona w sposób efektywny i ciągły – oceniają organizatorzy Intersolar.
Co roku podczas Intersolar Europe przyznawane są prestiżowe, branżowe nagrody Intersolar Awards. W tym roku przyznano je sześciu firmom.
Nagrodę otrzymała kalifornijska firma HiQ Solar, która opracowała trzyfazowy inwerter TrueString 480V, który cechuje się m.in. wydajnością na poziomie 98% (według standardów California Energy Commission), a także niską wagą. Inwerter waży 11 kg.
Intersolar Award 2015 trafiła też do firmy LG Electronics Deutschland GmbH za opracowanie modułu MonoX NeON 2 wykonanego w innowacyjnej technologii Cello umożliwiającej znaczące obniżenie kosztów produkcji.
W Monachium nagrodzono w tym roku także monokrystaliczne moduły PERC firmy REC Solar EMEA GmbH.
W kategorii najciekawszych projektów PV nagrody otrzymała firma IBC Solar za wykonanie instalacji dla samowystarczalnego biurowca w niemieckim mieście Neuenstadt am Kocher. Nagrodę otrzymał też wspólny projekt konsorcjum niemieckich firm (m.in. Ritter Solar i Fraunhofer Institute for Environment) za wykonanie systemu klimatyzacji bazującego na wykorzystaniu kolektorów słonecznych. Kolejny beneficjent w tej kategorii, niemiecka firma solarnova Deutschland GmbH wykonała instalacje solarne dla wielorodzinnego, plus-energetycznego budynku mieszkalnego we Frankfurcie.
W Monachium przyznano też nagrody w dziedzinie magazynowania energii. Beneficjentami tegorocznych nagród ees Europe 2015 są: amerykańska firma Aquion Energy oraz niemieckie Kostal Industrie Elektrik GmbH oraz Solarwatt GmbH, które nagrodzono za opracowanie innowacyjnych systemów w zakresie stacjonarnego magazynowania energii.
Pełna lista tegorocznych laureatów nagród Intersolar Award i ees Europe znajduje się pod tym linkiem.
gramwzielone.pl