SolarWorld opuszcza EPIA. Konflikt wokół ceł na chińskie panele

SolarWorld opuszcza EPIA. Konflikt wokół ceł na chińskie panele
Foto. SolarWorld

Największy europejski producent paneli fotowoltaicznych opuszcza największą organizację zrzeszającą europejski rynek PV. To efekt konfliktu wokół ceł na import chińskich paneli fotowoltaicznych do Unii Europejskiej.

Podczas odbywających się w Monachium targów Interesolar Europe – największej europejskiej imprezy branży PV – niemiecki producent paneli fotowoltaicznych SolarWorld ogłosił rezygnację z uczestnictwa w organizacji SolarPower Europe (wcześniej European Photovoltaic Industry Association – EPIA).

Dla producenta solarnego w Europie i w USA nie było możliwości, aby pozostać w tej organizacji – poinformował wiceprezes SolarWorld Milan Nitzschke.

REKLAMA

Powodem opuszczenia SolarPower Europe/EPIA przez niemieckiego producenta może być spór wokół karnych ceł na import chińskich paneli fotowoltaicznych do Unii Europejskiej.

SolarWorld, który zatrudnia około 3,4 tys. pracowników głównie w Niemczech i w USA, był inicjatorem wniosku skierowanego do Komisji Europejskiej, w którym wskazano na niezgodne z zasadami wolnego handlu wsparcie chińskich producentów przez rodzime władze, dzięki czemu – zdaniem SolarWorld – Chińczycy byli w stanie oferować w Europie ogniwa i panele fotowoltaiczne taniej niż producenci z Europy.

W efekcie dochodzenia przeprowadzonego przez Komisję Europejską, w 2013 r. Bruksela wprowadziła karne antydumpingowe i antysubsydyjne cła na import chińskich ogniw i paneli fotowoltaicznych na teren Wspólnoty, łagodząc jednak ostateczne restrykcje dla części producentów, którzy podporządkowali się zasadom importu wyznaczonym przez KE.

REKLAMA

Wcześniej amerykański oddział SolarWorld zainicjował dochodzenie w tej samej sprawie przez władze USA , które wprowadziły wysokie cła antysubsydyjne i antydumpingowe na import chińskich ogniw i paneli fotowoltaicznych do tego kraju.

Europejska branża fotowoltaiczna podzieliła się w kwestii zasadności stosowania ceł. Część branży, zwłaszcza dystrybutorzy i instalatorzy systemów fotowoltaicznych, sprzeciwiała się cłom wskazując, że ich stosowanie uniemożliwi dalszy spadek kosztów fotowoltaiki prowadzący do wzrostu konkurencyjności.

Z kolei grupa zwolenników ceł skupionych w organizacji EU ProSun, której przewodzi SolarWorld, domagała się jeszcze większych sankcji handlowych na import chińskich paneli, a ostatnio doprowadziła do uruchomienia kolejnego dochodzenia KE, w wyniku którego cłami karnymi może zostać objęty także import paneli PV z Malezji i Tajwanu. EU ProSun sygnalizuje, że Chińczycy omijają europejskie cła wysyłając swoje panele za pośrednictwem tych krajów.

Jak do tej pory zdania w sprawie ceł nie zabierała SolarPower Europe/EPIA. To się jednak zmieniło podczas ostatnich targów SNEC 2015 PV Power Expo, które odbyły się w Szanghaju i podczas których przedstawiciel EPIA jasno opowiedział się przeciwko stosowaniu karnych ceł na import chińskich paneli fotowoltaicznych do Europy.

– EPIA jest silnym zwolennikiem wolnego i sprawiedliwego handlu i chcielibyśmy, aby relacje Europy i Chin, w kwestii modułów i ogniw, wróciły do normalnego, niezakłóconego handlu tak szybko jak będzie to możliwe, kiedy cła i regulacje cenowe wygasną w 2015 r. – powiedział podczas SENC 2015 Oliver Schaefer z EPIA

Podczas wczorajszej konferencji na Intersolar, wiceprezes SolarWorld Milan Nitzschke, który jest jednocześnie szefem EU ProSun, ogłaszając wyjście SolarWorld z EPIA ocenił, że to właśnie EU ProSun powinno być alternatywą dla EPIA w zakresie reprezentowania głosu europejskiej branży fotowoltaicznej. EU ProSun skupia obecnie około 30 europejskich producentów paneli fotowoltaicznych. 

gramwzielone.pl