Zyski fotowoltaicznego potentata wzrosły o 70%

Zyski fotowoltaicznego potentata wzrosły o 70%
Foto. Hanwha Q Cells

Kontrolowany przez koreańską grupę Hanwha producent ogniw i paneli fotowoltaicznch Hanwha Q Cells poinformował, że jego przychody wzrosły w I kwartale br., w ujęciu rok do roku, o 54%, a zyski aż o 70%.

W 2012 r. koreańska Hanwha Group przejęła niemiecką firmę Q Cells , która wcześniej należała do największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie, jednak później wpadła w kłopoty finansowe wraz ze wzrostem konkurencji z Chin i obniżaniem dopłat dla nowych instalacji PV w Niemczech.

Na przełomie 2014 i 2015 r. Hanwha Group połączyła swoje dwie firmy produkujące ogniwa i  panele PV – Hanwha Q Cells oraz mającą siedzibę w Chinach Hanwha SolarOne. Szacowano wówczas, że potencjał produkcji samych ogniw fotowoltaicznych Hanwha SolarOne i Hanwha Q Cells może wynieść razem około 3,28 GW

REKLAMA

Przejęcie Hanwha Q Cells przez Hanwha SolarOne wyceniono na 1,2 mld dolarów i było jednym z największych przejęć w branży fotowoltaicznej w jej dotychczasowej historii.

Nowy fotowoltaiczny potentat podał właśnie, że jego przychody w I kwartale wzrosły do 333,5 mln dolarów, co oznacza 54-procentowy wzrost w porównaniu do I kwartału 2013 r. W tym samym czasie zysk brutto koreańskiego potentata wzrósł rok do roku o 70%, do poziomu 48,4 mln euro, przy marży 14,5%.

REKLAMA

Hanwha podkreśla, że rezultaty za I kwartał i tak nie oddają w pełni skutków przejęcia ze względu na poniesione w ubiegłym kwartale koszty związane z restrukturyzacją, które wyniosły 22,1 mln dolarów.

Sprzedaż ogniw i paneli PV Hanwha Q Cells w pierwszych trzech miesiącach tego roku osiągnęła poziom 547,3 MW, z czego 1/3 trafiła do Europy, około 25% do Japonii, a 20% do Ameryki Północnej, gdzie koreański producent nie musi płacić ceł, którymi objęte są ogniwa i moduły chińskie.

W całym 2015 r. Hanwha Q Cells chce sprzedać między 3,2 i 3,4 GW paneli fotowoltaicznych, notując marżę na poziomie 16-18%. W osiągnięciu takiego wyniku z pewnością pomoże ostatnie ogromne zamówienie na 1,5 GW modułów PV od amerykańskiego dewelopera NextEra, dla którego Q Cells dostarczy moduły z nowej serii Q.ANTUM bazujące na technologii PERC.

Koreańczycy zapowiadają inwestycje w nowe linie produkcyjne w Korei Południowej, gdzie chcą w tym roku uruchomić produkcję w sumie 500 MW modułów PV, a także przeprowadzić modernizację swoich linii produkcyjnych w Malezji, które wcześniej należały do Q Cells.

Co więcej, wczoraj Hanwha Q Cells zapowiedziała budowę koreańskiej fabryki ogniw fotowoltaicznych o potencjale produkcji 1,5 GW rocznie. Koszt tej inwestycji szacuje się na około 315 mln dolarów. Po jej zrealizowaniu potencjał produkcji ogniw PV koreańskiej firmy ma wzrosnąć aż do 5,2 GW. 

gramwzielone.pl