Power-to-gas: PGE chce magazynować energię z wiatru
PGE Polska Grupa Energetyczna i Operator Gazociagów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. podpisały list intencyjny w sprawie rozwoju technologii magazynowania energii polegającej na przemianie energii elektrycznej na paliwo gazowe w ramach instalacji „Power-to-Gas”. Instalacja miałaby magazynować w formie gazu nadwyżki energii elektrycznej wyprodukowanej przez farmy wiatrowe.
PGE Polska Grupa Energetyczna i Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. wytypowały opracowanie „Studium Wykonalności budowy instalacji Power-to-Gas” spośród listy podstawowych projektów rozwojowych o wspólnym obszarze zainteresowania. Studium zostanie wykonane w 2015 r.
Jednocześnie powołana zostanie grupa robocza złożona z przedstawicieli PGE Polskiej Grupy Energetycznej i Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., która będzie odpowiedzialna za organizację i koordynację prac związanych z opracowaniem studium wykonalności. Po jego wykonaniu zostanie podjęta decyzja, co do dalszych działań w zakresie ewentualnej współpracy przy realizacji wybranych projektów.
Zgodnie ze wstępnymi założeniami instalacja Power-to-Gas przeznaczona będzie do magazynowania nadwyżek energii elektrycznej wytwarzanej przez farmy wiatrowe, poprzez przemianę nadmiaru energii elektrycznej w wodór z wykorzystaniem procesu elektrolizy.
„Rzeczpospolita” informuje, że wartość projektu może sięgnąć do 24 mln euro i zakłada on budowę instalacji o mocy 20 MW. Koszt 1 MW szacuje się na 1 mln euro +/- 20%. Nie jest jeszcze znane miejsce, w którym powstanie pilotażowa instalacja. Pod uwagę jest branych 5 lokalizacji.
– Grupa PGE jest liderem na rynku elektroenergetycznym w Polsce i za cel stawia sobie poszukiwanie innowacyjnych projektów podnoszących wartość przedsiębiorstwa. Nawiązanie współpracy z GAZ-SYSTEM S.A. pozwoli połączyć operacyjnie infrastrukturę energetyczną i gazową z korzyścią dla obu partnerów oraz na rzecz poprawy poziomu bezpieczeństwa energetycznego państwa – mówi Marek Woszczyk, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – Pomyślna realizacja budowy instalacji Power-to-Gas może doprowadzić do wyprodukowania niskoemisyjnego paliwa przyszłości i z tego powodu doskonale pasuje do Grupy PGE, która dynamicznie dywersyfikuje swój miks energetyczny. Instalacja Power-to-Gas jest również dla nas atrakcyjna, ponieważ może pozwolić na zagospodarowanie nadwyżek energii elektrycznej z parku wiatrowego Grupy PGE, który do końca tego roku powiększy się jeszcze o ponad 200 MW nowych mocy i będzie wynosić ponad 500 MW – dodaje.
– Budowa instalacji Power-to-Gas jest jednym z elementów tworzenia inteligentnej sieci gazowej. Współpraca GAZ-SYSTEM S.A. z sektorem elektroenergetycznym umożliwi rozwój naszej spółki w zupełnie nowych obszarach. Realizacja tego projektu pozwoli na oferowanie nowych usług, a także zwiększy efektywność wykorzystywanej infrastruktury. Pełniąc rolę lidera w inicjowaniu nowych rozwiązańi aktywnym kształtowaniu sektora gazowego w Polsce chcemy, poprzez współpracę z innymi przedsiębiorstwami energetycznymi osiągnąć efekt synergii, co pozwoli na wzmocnienie całego sektora energetycznego – mówi Jan Chadam, prezes zarządu GAZ-SYSTEM S.A.
Pilotażowy projekt magazynowania energii elektrycznej zrealizuje też PSE Operator we współpracy z japońską firmą Hitachi. Wiadomo, że chodzi o dwa kontenerowe magazyny energii, każdy po 1 MW, wykorzystujące baterie litowo-jonowe. Koszt inwestycji szacuje się na 2 mln dol. Testy instalacji mają ruszyć w ciągu dwóch lat.
gramwzielone.pl