Niemcy: już ponad 10 tys. dopłat do domowych magazynów energii
Niemiecki federalny bank KfW, który przyznaje fundusze na realizację programu dopłat do domowych magazynów energii, poinformował o przyznaniu dotacji już na ponad 10 tys. tego typu instalacji. Federalny program dopłat jest realizowany od dwóch lat.
Celem rządowego programu dopłat do domowych magazynów energii w Niemczech jest zaoferowanie gospodarstwom domowym, które posiadają instalacje fotowoltaiczne, możliwości zwiększenia autokonsumpcji wytwarzanej przez nie energii i jednocześnie zwiększenia swojej niezależności od energii kupowanej z sieci.
Ponieważ Niemcy znacząco obniżyli dopłaty do energii z PV sprzedawanej do sieci, najlepszą ekonomicznie formą użytkowania energii wyprodukowanej przez gospodarstwa domowe, jest konsumpcja własna. Oszczędność na niezakupionej energii w przypadku uruchomianej obecnie instalacji PV może być już niemal 3-krotnie wyższa niż przychody z odsprzedaży energii do sieci w ramach systemu feed-in tariffs.
KfW podał, że od momentu uruchomienia rządowego programu, czyli od maja 2013 r., na ten cel przyznał już 163 mln euro, dzięki czemu sfinansowano instalację ponad 10,1 tys. domowych magazynów energii, z czego w pierwszym roku funkcjonowania programu przyznano pożyczki na około 4 tysięcy magazynów.
Mechanizm finansowania zakłada przyznawanie przez KfW niskooprocentowanych pożyczek, a następnie spłatę ich części. Dopłaty są przyznawane zarówno w przypadku istniejących wcześniej systemów PV jak i nowych instalacji.
Według BSW Solar, niemieckiego stowarzyszenia branży solarnej, tylko w pierwszych czterech miesiącach tego roku z dotacji na montaż domowego magazynu energii skorzystało około 1,8 tysiąca gospodarstw domowych, co oznacza coroczny wzrost na poziomie 40%.
Realizacja programu ma być kontynuowana do końca 2015 r., jednak niemieckie władze rozważają przedłużenie programu po tym okresie. Decyzja ma zapaść wraz z przyjęciem kolejnego federalnego budżetu.
BSW Solar chwali program wskazując, że jego realizacja przyczyniła się do powstania konkurencji wśród firm oferujących tego rodzaju rozwiązania i do znaczącego spadku cen domowych magazynów energii. Stowarzyszenie szacuje, że ceny tego typu urządzeń tylko w ostatnim roku spadły o 1/4.
BSW Solar dodaje, że coraz ważniejszą rolę w rozwoju niemieckiego rynku magazynów energii zaczyna odgrywać tamtejsza branża motoryzacyjna.
Z kolei firma konsultingowa EUPD Research szacuje, że w tym roku za naszą zachodnią granicą może powstać aż 12,5 tys. domowych magazynów energii, czyli więcej niż zainstalowano w ciągu pierwszych dwóch lat obowiązywania federalnego programu dopłat. Liczba wskazana przez EUPD obejmuje magazyny nie tylko sfinansowane w ramach programu KfW.
Sam Wilkinson z firmy konsultingowej IHS zakłada, że nie wszystkie gospodarstwa domowe, które zainstalowały w Niemczech magazyny energii, skorzystały z dopłaty z KfW, a część z nich zdecydowała się na inwestycje poza programem. Analityk IHS szacuje, że takich inwestorów może być w Niemczech około 5-10 tysięcy.
Według EUPD, przeciętna pojemność domowych magazynów energii instalowanych przez Niemców wynosi 5,1 kWh w przypadku baterii litowo-jonowych i 6 kWh w przypadku baterii ołowiowo-kwasowych.
gramwzielone.pl