Niemiecki sektor fotowoltaiczny nadal hamuje

Niemiecki sektor fotowoltaiczny nadal hamuje
Foto. Oregon DOT, flickr cc

Kolejne dane na temat nowych instalacji fotowoltaicznych w Niemczech pokazują, że niemiecka branża fotowoltaiczna w dalszym ciągu zwalnia. Nawet bardziej niż zakładał niemiecki rząd nowelizując w ubiegłym roku ustawę EEG i ograniczając preferencyjne dopłaty w ramach niemieckiego systemu wsparcia dla PV.

W marcu br. w Niemczech powstało tylko 97,7 MW instalacji fotowoltaicznych. To prawie trzykrotnie mniej niż w marcu dwa lata temu (288,8 MW), a także mniej niż w marcu ubiegłego roku (155,8 MW).

W styczniu br. liczba nowych instalacji PV w Niemczech wyniosła 122,67 MW, a w lutym – 98,98 MW.

REKLAMA

Dane nt. nowych instalacji w niemieckim sektorze fotowoltaicznym pokazują jego dalsze spowolnienie, które jest efektem systematycznych obniżek dopłat do nowych systemów PV w ramach niemieckiego systemu taryf gwarantowanych.

Obecnie rewizje stawek dopłat są przeprowadzane co miesiąc, a nie co pół roku jak miało to miejsce w poprzednich latach. Ostatnia redukcja taryf wyniosła 0,25% i była niższa niż założone 0,5%, ponieważ wolumen nowych instalacji jest zbyt mały w stosunku do planu przyjętego przez niemiecki rząd.

Zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawy o OZE, z taryf gwarantowanych mogą korzystać już tylko inwestorzy budujący instalacje PV o mocy do 500 kW, a w przyszłym roku ten poziom zostanie jeszcze obniżony do 100 kW.

Wysokość taryf za sprzedaż energii z PV waha się w zależności od wielkości systemu. W przypadku największych instalacji o mocy do 500 kW taryfa gwarantowana wynosi już tylko ok. 0,086 EUR/kWh, a w przypadku najmniejszych systemów o mocy do 10 kW jest to ok. 0,124 EUR/kWh.

Sprzedaż energii z nowych, większych instalacji została częściowo urynkowiona i musi się odbywać w ramach systemu zakładającego przyznanie premii ponad cenę rynkową.

Na mniejszy wolumen nowych instalacji wpływa też ograniczenie możliwości budowy większych naziemnych projektów PV.

Całkowita liczba nowych instalacji w I kwartale br. wyniosła 318,8 MW. Jeśli niemiecki rynek PV osiągnie podobną dynamikę wzrostu również w pozostałych kwartałach br., w tym roku nie zbliży się nawet do ubiegłorocznego wyniku nowych instalacji, który wyniósł ok. 2 GW.

Tymczasem jeszcze kilka lat temu Niemcy instalowali rocznie po ponad 7 GW nowych systemów PV.

REKLAMA

Na koniec marca br. całkowity potencjał niemieckiej fotowoltaiki wzrósł do 38,55 GW. Strategia niemieckiego rządu w zakresie PV zakłada docelowo budowę potencjału na poziomie 52 GW.

Wdrożenie systemu aukcyjnego

Niemcy znacząco ograniczyli możliwość budowy większych farm fotowoltaicznych. W ich przypadku w tym roku jest wprowadzany system aukcyjny, w ramach którego inwestorzy będą rywalizować o wsparcie możliwie najniższą, zaoferowaną ceną energii.

Pierwszą aukcję dla farm PV o mocy większej niż 10 MW przeprowadzono w połowie ubiegłego miesiąca. W ramach aukcji udostępniono do podziału wolumen mocy na poziomie 150 MW.

W rezultacie kwietniowej aukcji do realizacji wybrano 25 ofert z ponad 170 złożonych. Finalnie zaakceptowano nieco większą moc instalacji, która wyniesie w sumie 156,97 MW.

Przeciętna, zaoferowana cena za energię w pierwszej niemieckiej aukcji dla PV, wyniosła 0,0917 EUR/kWh. Najwyższa cena w ramach zaakceptowanych ofert wyniosła 0,1129 EUR/kWh.

Niemiecki regulator systemu energetycznego Bundesnetzagentur podał ponadto, że 40% zwycięskich ofert przypadło na jeden podmiot.

Co ciekawe, mimo że aukcje miały doprowadzić do ograniczenia kosztów dopłat do PV, w ramach zwycięskich ofert zaproponowano nieco wyższe ceny za energię niż ceny możliwe do uzyskania w ramach alternatywnego systemu wsparcia, dla instalacji o mocy do 10 MW, funkcjonującego na podstawie nowelizacji niemieckiej ustawy EEG z 2014 r., czyli systemu zakładającego wypłatę premii ponad uzyskaną na rynku cenę. Stawka za energię w ramach systemu market premium wynosi ok. 0,09 EUR/kWh.

W tym roku niemieckie władze chcą przeprowadzić w sumie 3 aukcje dla naziemnych projektów PV. Kolejne aukcje odbędą się 1 sierpnia i 1 grudnia. Będzie w nich do podziału odpowiednio 150 MW i 200 MW.

Na 2016 r. zaplanowano dwie aukcje po 125 MW i jedną na 150 MW. Natomiast w roku 2017 w aukcjach dla PV do podziału będzie w sumie 300 MW.

gramwzielone.pl