Elon Musk pokazał domowy magazyn energii Tesli

Elon Musk pokazał domowy magazyn energii Tesli
Elon Musk podczas prezentacji Tesla Powerwall. Foto. Youtube

Tesla zaprezentowała nową litowo-jonową baterię przeznaczoną do zastosowania w gospodarstwach domowych czy firmach, które dzięki niej będą mogły oszczędzić na rachunkach za energię, lub zwiększyć wykorzystanie energii produkowanej z własnej instalacji fotowoltaicznej.

Szef Tesli Elon Musk prezentując nową baterię o nazwie Powerwall zapowiedział, że celem tego projektu jest zmiana sposobu wykorzystania energii. Bateria może wspomagać autokonsumpcję energii produkowanej z własnej instalacji OZE, ale może być też sposobem na ograniczenie rachunków dla odbiorców energii korzystających ze zmiennej taryfy, którzy oszczędzą na najdroższej energii oferowanej przez zakłady energetyczne w szczytach zapotrzebowania, konsumując zmagazynową energię, pobraną z sieci w godzinach nocnych.

Cena za domową baterię Tesli wyniesie od 3 do 3,5 tysiąca dolarów, a jej pojemność w zależności od wersji wyniesie ok. 10 kWh.

REKLAMA

Tesla zapewnia, że wykorzystanie jej baterii może obniżyć rachunki za energię przeciętnie o 25%. Wysokość oszczędności będzie jednak zależeć od wysokości rachunków czy zużycia energii. Czym wyższe rachunki i zużycie, tym wyższe oszczędności.

Przy średnim dziennym zużyciu energii na poziomie 30 kWh odbiorca energii potrzebowałby przynajmniej 3 zestawy Powerwall, aby stać się w ciągu dnia całkowicie niezależnym od energii z sieci. Podstawowy zestaw Powerwall za 3 tys. USD może przetrzymać ok. 7 kWh energii.

Według US Energy Information Administration, w 2013 r. przeciętne zużycie energii w amerykańskim gospodarstwie domowym wynosiło 10,9 MWh rocznie. Zużycie energii może się różnić znacząco m.in. w zależności od regionu USA. W południowych stanach USA charakteryzujących się wyższymi temperaturami i wilgotnością średnioroczne zużycie energii może być wyższe o około 30% w porównaniu do północnych stanów.

Większe korzyści odniosą użytkownicy baterii, którzy posiadają duże różnice na zmiennej taryfie za energię. CNN Money podaje, że klienci nowojorskiego operatora conEdison w godzinach szczytu płacą za energię 0,07 USD/kWh, podczas gdy w nocy tylko 0,01 USD/kWh. Dla nich wykorzystanie baterii i tym samym zwiększenie konsumpcji energii z godzin nocnych przełożyłoby się na średnie oszczędności na poziomie 40,38 USD w skali miesiąca, a okres zwrotu inwestycji w Powerwall wyniósłby około 6 lat.

Natomiast w przypadku klientów PacificPower w Kalifornii, różnice w zmiennej taryfie wynoszą tylko 0,02 USD/kWh i dla nich wykorzystanie Powerwall generowałoby oszczędności wynoszące około 15,5 USD miesięcznie, a szacowany okres zwrotu takiej inwestycji wyniósłby przy optymalnym wykorzystaniu taryfy aż 16 lat, czyli 6 lat dłużej niż wynosi gwarancja Powerwall.

REKLAMA

Lepszy efekt inwestycja w zestaw Powerwall przyniosłaby właścicielom instalacji fotowoltaicznych, którzy dzięki niemu zwiększyliby konsumpcję własną produkowanej przez siebie energii, zwiększając swoją niezależność od energii z sieci.

CNN Money podaje za U.S. Energy Information Administration, że miesięczny rachunek gospodarstwa domowego zużywającego miesięcznie 943 kWh energii wynosi 115,89 USD. Wykorzystanie domowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW zmniejsza ten rachunek o połowę, a – według CNN – zwiększenie konsumpcji energii słonecznej dzięki wykorzystaniu nadwyżek zmagazynowanych przez Powerwall skróciłoby jego okres zwrotu do około 4 lat.

Najlepsze efekty inwestycja w Powerwall, w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, dałaby w stanach USA, gdzie energia jest najdroższa – na Hawajach czy w Kalifornii.

Według CNN Money, przeciętna cena domowej instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kW wynosi w USA aż około 15 tys. dolarów.

Produkcja Powerwall ruszy najpierw w fabryce Tesli w Kalifornii, a docelowo w ogromnej fabryce baterii, którą Tesla buduje na pustyni w Nevadzie. 

Wartość projektu o nazwie Gigafactory, którego realizacja już się rozpoczęła, szacuje się na 5 mld dolarów. W projekt jest zaangażowany japoński Panaconic. Elon Musk szacuje, że dzięki uruchomieniu produkcji w Nevadzie, Tesli uda się obniżyć koszt produkcji baterii o 30%. 

Prezentacja Powerwall:

gramwzielone.pl