Wyścig po rekord wydajności modułów fotowoltaicznych CIGS

Wyścig po rekord wydajności modułów fotowoltaicznych CIGS
Foto. Manz

W poniedziałek firma Manz poinformowała o osiągnięciu nowego rekordu wydajności cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych w technologii CIGS. Komunikat Manz stracił jednak szybko na znaczeniu, ponieważ jeszcze lepszym wynikiem pochwaliła się tajwańska firma TSMC Solar.

Podczas odbywających się w Szanghaju targów SNEC niemiecka firma Manz poinformowała o osiągnięciu nowego rekordu wydajności cienkowarstwowego modułu fotowoltaicznego wyprodukowanego w technologii CIGS.

Wynik wydajności modułu na poziomie 16%, dostarczonego przez Manz, potwierdził TÜV Rheinland.

REKLAMA

Manz pracuje nad technologią CIGS razem z niemieckim instytutem ZSW. Sam instytut ZSW osiągnął w ubiegłym roku rekordową sprawność ogniwa CIGS na poziomie 21,7%, co pokazuje różnicę w rekordowej wydajności wykonanych w laboratorium ogniw CIGS oraz fabrycznych modułów wyprodukowanych w tej samej technologii.

Moduł CIGS, którego sprawność wynosi 16%, Manz wyprodukował na swoich liniach produkcyjnych w Schwabisch Hall.

REKLAMA

Manz zapewnia, że technologia CIGS posiada dużą przewagę nad tradycyjną technologią krystaliczną – w postaci niższych kosztów produkcji – mimo odnotowanego w ostatnich latach znaczącego spadku cen modułów mono- i polikrystalicznych.

Manz zapowiada, że w najbliższej przyszłości jego moduły CIGS osiągną sprawność wyższą niż 17%.

Dzień po ogłoszeniu przez Manz rekordowego wyniku wydajności modułu CIGS jeszcze lepszym wynikiem pochwaliła się firma TSMC Solar należąca do Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited – czołowego producenta układów scalonych.

Wynik sprawności modułu fotowoltaicznego w technologii CIGS na poziomie 16,5% potwierdził TUV SUD. TSMC Solar poprawił tym samym swój wcześniejszy rekordowy wynik 15,7% osiągnięty w 2013 r. Tajwańska firma informuje, że moduły CIGS produkowane na jej liniach produkcyjnych posiadają przeciętną sprawność 14,7%. 

gramwzielone.pl