MG: przepisy dla prosumentów w obecnym kształcie „niewykonalne”
„Puls Biznesu” informuje dzisiaj, powołując się na resort gospodarki, że ustawa o OZE będzie nowelizowana z powodu nieścisłości w nowych przepisach dla rynku OZE, które do ustawy wprowadziła tzw. poprawka prosumencka.
Jak podaje „Puls Biznesu”, plan nowelizacji ustawy o OZE został już wpisany do wykazu prac rządu. Ministerstwo Gospodarki zapewnia, że celem nowelizacji będzie „usunięcie wątpliwości interpretacyjnych (prawnych i redakcyjnych) związanych z brzmieniem niektórych przepisów”. Chodzi o przepisy wpisane do ustawy o OZE w artykule 41, w zakresie tzw. poprawki prosumenckiej, która wprowadziła to tego artykułu tzw. taryfy gwarantowane dla producentów zielonej energii w najmniejszych instalacjach o mocy do 10 kW.
„PB”, powołując się na informacje z resortu gospodarki, zapewnia, że uściślenia wymaga kwestia tego, czy taryfy gwarantowane mają przysługiwać za całą sprzedawaną energię, czy tylko za nieskonsumowane nadwyżki. MG wskazuje ponadto, że nie wiadomo czy rozbudowa mikroinstalacji funkcjonującej w systemie taryf powyżej 10 kW będzie oznaczać utratę taryf dla całej produkcji, czy tylko dla części energii wytworzonej z nowej części instalacji. Problemem jest także brak definicji nowobudowanej instalacji, a także „jednolitej i bezstronnej” oceny skutków finansowych wprowadzenia taryf gwarantowanych.
„Puls Biznesu” zauważa, że resort gospodarki nie wskazał planowanego terminu ukończenia prac nad nowelizacją ustawy o OZE, a także przypomina, iż prace nad samą ustawą, która jest nowelizowana zaraz po przyjęciu, trwały prawie 5 lat.
gramwzielone.pl