NIK o bezpieczeństwie dostaw energii elektrycznej
Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przedstawiła informację o wynikach kontroli systemu elektroenergetycznego pod kątem zapewniania mocy wytwórczych w elektroenergetyce konwencjonalnej. – Moc obecnie funkcjonujących źródeł wytwórczych zainstalowanych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wynosi ok. 38 GW, przy maksymalnym zapotrzebowaniu ok. 28 GW – czytamy w komunikacie NIK.
Najwyższa Izba Kontroli zapewnia, że w latach 2009-2014 bieżące dostawy energii były zapewniane „na poziomie adekwatnym do zapotrzebowania”.
NIK prognozuje, że maksymalne zapotrzebowanie na moc w polskim systemie elektroenergetycznym wzrośnie do roku 2035 do około 40 GW, a w tym czasie zapotrzebowanie na energię wzrośnie do około 159 TWh.
Najwyższa Izba Kontroli dodaje, że do 2050 r. z funkcjonujących obecnie zasobów wytwórczych będzie działać tylko 5 GW aktualnych mocy, a obecnie wytwórcy deklarują, że do 2018 r. podejmą się budowy nowych mocy na poziomie 10,5 GW. Koszt nowych inwestycji ma wynieść około 54 mld zł, a modernizacja istniejących źródeł ma kosztować 12 mld zł. NIK dodaje, że plan budowy elektrowni jądrowej do roku 2025 jest „obarczony wysokim ryzykiem kolejnego opóźnienia”.
NIK zauważa ponadto, że Ministerstwo Gospodarki, wbrew obowiązkowi wynikającemu z Prawa energetycznego, nie opracował w wymaganym terminie nowej Polityki energetycznej Polski i nie przygotowało również Programu działań wykonawczych na lata po 2012 r. stanowiącego część Polityki energetycznej.
Najwyższa Izba Kontroli dodaje, że dzięki monitoringowi systemu elektroenergetycznego MG, URE oraz PSE zdiagnozowano, że istnieje ryzyko występowania okresowych niedoborów rezerw mocy w szczytach zapotrzebowania w latach 2015 – 2018, co będzie efektem wyłączania przestarzałych elektrowni. – NIK oceniła jako celowe działania zaradcze podejmowane przez PSE, dotyczące ograniczenia ryzyka wystąpienia okresowych niedoborów mocy w krótkim okresie – czytamy w informacji NIK.
Raport NIK na temat bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej (PDF)
gramwzielone.pl