Sztuczna wyspa rozwiąże problemy z energią w Belgii?
Belgowie od kilku lat planują budowę na sztucznej wyspy, której celem będzie magazynowanie energii z morskich farm wiatrowych, gdy zapotrzebowanie na nią jest zbyt niskie i która oddawałaby gromadzoną energię w okresach wzmożonego popytu. PAP podaje, powołując się na media w Belgii, że rząd tego kraju wkrótce wyda koncesję na jej budowę.
Problem niedoboru energii w Belgii w okresach wzmożonego zapotrzebowania ma rozwiązać projekt sztucznej wyspy, która ma powstać 5 km od wybrzeży tego kraju i która ma magazynować do 2 GWh energii elektrycznej. Na wyspie w kształcie podkowy, o szerokości 500 m, ma powstać farma wiatrowa. Na środku wyspy powstanie zbiornik wodny. W okresach niedoboru energii będzie otwierana śluza, przez którą będzie wpompowywana do środka woda, co napędzi turbiny wodne. W okresach mniejszego zapotrzebowania na prąd elektrownie wiatrowe będą produkować energię potrzebną do wypompowywania wody ze zbiornika.
Belgowie przygotowują obecnie studium wykonalności tego nowatorskiego projektu, a wkrótce belgijskie władze mogą wydać zgodę na jego realizację. Budowa sztucznej wyspy miałaby potrwać kilka lat.
Wyspa ma pomóc w rozwiązaniu problemów z niedoborem energii w Belgii, którego ryzyko zwiększy się wraz z planowanym przez belgijski rząd wyłączeniem wszystkich elektrowni jądrowych, co ma nastąpić do roku 2025.
gramwzielone.pl