UOKiK: spółka Taurona nadużywała pozycji dominującej
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że należąca do Grupy Tauron spółka Tauron Ciepło nadużywała pozycji monopolisty w relacjach z gminami, które kupowały od niej energię.
Postępowanie UOKiK wykazało, że Tauron Ciepło w sposób niezgodny z prawem naliczał swoim kontrahentom opłaty dodatkowe za przekroczenie zamówionej mocy cieplnej, a także nie udostępniał klientom informacji o parametrach dostarczanej mocy cieplnej, pozwalających na stwierdzenie czy należności zostały obliczone prawidłowo.
W efekcie, w ocenie UOKiK „Tauron Ciepło wykorzystywał swoją pozycję na rynku do narzucenia odbiorcom usług niezgodnych z prawem opłat, a także utrudniał im dochodzenie swoich praw”.
Jak informuje UOKiK, spółka zobowiązała się do zaniechania praktyk kwestionowanych przez Urząd.
– Pozycję dominującą na danym rynku ma przedsiębiorca, który może w znacznym stopniu działać niezależnie od swoich konkurentów, partnerów handlowych oraz konsumentów. Samo posiadanie pozycji dominującej nie jest niezgodne z prawem, natomiast niedozwolone jest jej nadużywanie, skutkujące ograniczaniem istniejącej na rynku konkurencji. Do praktyk nadużywania pozycji dominującej należą m.in. narzucanie nieuczciwych warunków umów i przeciwdziałanie kształtowaniu się warunków niezbędnych do powstania bądź rozwoju konkurencji – informuje UOKiK.
Jak informuje UOKiK, Tauron Ciepło jest monopolistą na rynkach przesyłu, dystrybucji oraz sprzedaży ciepła w 16 gminach w województwach śląskim, małopolskim i dolnośląskim. Z ciepła dostarczanego przez katowicką spółkę korzysta około 700 tys. osób. Klientami Turon Ciepło są m.in. szkoły, przedszkola, muzea i spółdzielnie mieszkaniowe. Na terenie objętym siecią ciepłowniczą monopolisty inni przedsiębiorcy sprzedają tylko niespełna 2 proc. ciepła.
gramwzielone.pl / za UOKiK