Energa nie zrażona nowym systemem wsparcia dla OZE
Prezes Energi Mirosław Bieliński zapowiedział kontynuowanie inwestycji w sektorze odnawialnych źródeł energii w nowym systemie wsparcia dla OZE oraz nieangażowanie się w projekt jądrowy.
W wywiadzie dla serwisu RynekInfrastruktury.pl prezes Energi podkreślił, że nowy system wsparcia dla OZE wprowadzi pewność co do przychodów osiąganych z projektów realizowanych na podstawie wygranych aukcji.
– Z naszego punktu widzenia stopa zwrotu w systemie aukcyjnym nie będzie wyższa niż projektów, które teraz są prowadzone, ale będzie ona pewna. Element niepewności zostanie więc wyeliminowany, co będzie oznaczało, że będzie można sięgnąć po finansowanie typu „project finance” ze stosunkowo niskim poziomem kosztów finansowych – powiedział portalowi Rynekinfrastruktury.pl prezes Energi.
Mirosław Bieliński zapewnił, że kierowana przez niego grupa posiada 30 projektów wiatrowych, z czego 4 gotowe do realizacji, których potencjał szacuje się na 180-200 MW.
Grupa jest na zaawansowanym etapie realizacji projektów wiatrowych Parsówek (26 MW) oraz Przykona (30 MW). Pod koniec ubiegłego roku Energa uruchomiła farmę wiatrową Myślino o mocy 20 MW, która dołączyła do znajdujących się w portfolio grupy farm wiatrowych Karcino, Karścino oraz Bystra.
W 2014 r. Energa zrealizowała także swój pierwszy projekt farmy fotowoltaicznej, która powstała w Gdańsku i której moc wynosi 1,6 MW. W trakcie budowy jest farma fotowoltaiczna w Czernikowie k. Torunia. Jej uruchomienie przewiduje się na połowę br.
Oprócz farmy wiatrowej Myślino i farmy PV w Gdańsku Energa zakończyła w 2014 r. budowę bloku biomasowego w Elblągu (25 MWe i 30 MWt) oraz ciepłowni w Ostrołęce (219,5 MWt).
W sektorze energetyki odnawialnej Energa na koniec ubiegłego roku posiadała zainstalowanych 556 MW źródeł energii, z czego 33% przypadało na energetykę wiatrową, 30% na elektrownie biomasowe, a 37% na hydroenergię.
W 2014 roku Energa wytworzyła 5,103 TWh energii elektrycznej brutto, z czego 64% pochodziło z węgla kamiennego, 17% z wody, 13% z biomasy i 6% z wiatru.
Mirosław Bieliński wykluczył zaangażowanie się jego firmy w projekt elektrowni jądrowej. – Skala działania Energi jest za mała, aby myśleć o jakimś istotnym i aktywnym udziale w takiej inwestycji – ocenił w wywiadzie dla serwisu RynekInfrastruktury.pl prezes Energi.
gramwzielone.pl