Naukowcy ze Szczecina chcą produkować energię z morskich fal
W konkursie „Dziennika Gazety Prawnej” Eureka! DGP naukowcy z Akademii Morskiej w Szczecinie zaprezentowali koncepcję podwodnej elektrowni, która ma być zasilana energią fal morskich.
Naukowiec ze szczecińskiej Akademii Morskiej, były rektor tej uczelni prof. Bolesław Kuźniewski, opracował koncepcję podwodnej elektrowni przetwarzającej energię morskich fal.
Póki co rozwiązania podobne do opracowanego w Szczecinie nie znajdują większego zastosowania. Możliwe, że ten stan rzeczy zmieni polski wynalazek.
Dziennik Gazeta Prawna powołuje się na raport Renewable Energy Policy Network for the 21st Century, z którego wynika, że na koniec 2013 r. na całym świecie pracowało tylko około 530 MW tego typu urządzeń, z czego jedno we Francji, a drugie w Korei Południowej.
Opracowany w Szczecinie model urządzenia to dwa zespoły par łopatek przymocowanych do tego samego obrotowego elementu i odwróconych względem siebie o 90 stopni, który z kolei jest przymocowany do poziomo zaintsalowanego wału napędowego.
Jak informuje „DGP”, podwodna elektrownia prof. Kuźniewskiego w przeciwieństwie do konkurencyjnych rozwiązań ma unikatowy sposób mocowania do dna i pracuje pod wodą.
– W wielu urządzeniach do wytwarzania energii, także tych wykorzystujących energię fal, pośrednikiem między źródłem energii a generatorem jest płyn hydrauliczny albo inne medium, co zawsze wiąże się z dodatkowymi stratami energii. W przypadku omawianego rozwiązania tego problemu nie ma, bo ruch obrotowy od razu będzie przekształcany na energię elektryczną – mówi cytowany przez „DGP” dr Leszek Chybowski z Akademii Morskiej w Szczecinie.
Nie wiadomo do końca, jaka jest sprawność urządzenia. Pomysłodawcy oceniają, że w przypadku osiągnięcia sprawności na poziomie 18%, ich wynalazek byłby sukcesem na skalę światową.
Naukowcy ze Szczecina szukają partnera biznesowego, z którym mogliby wykonać prototypy urządzeń i przetestować je w specjalnym kanale i w morskich warunkach. Wśród największych technicznych barier wymieniają ryzyko zniszczenia urządzeń przez sztorm, poprowadzenie kabla podmorskiego oraz zminimalizowanie ryzyka kolizji ze statkami.
gramwzielone.pl