Zwolnienie z akcyzy dla producentów energii z OZE – czy dla wszystkich?
Ustawa o podatku akcyzowym przewiduje możliwość zwolnienia od akcyzy zużycia energii elektrycznej w procesie produkcji energii elektrycznej. Warunkiem jego zastosowania jest jednak prowadzenie specjalnej ewidencji zużywanej energii oraz comiesięczne składanie stosownych oświadczeń do naczelnika urzędu celnego właściwego dla podatnika – piszą doradcy podatkowi z firmy Advicero Tax.
Zgodnie z regulacjami ustawy o podatku akcyzowym, zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej w procesie produkcji energii elektrycznej, jak również zużycie tej energii w celu podtrzymywania tych procesów produkcyjnych.
Ze wskazanego wyżej zwolnienia może skorzystać każdy podmiot produkujący energię elektryczną, w tym jednostki wytwarzające ją z odnawialnych źródeł. Zwolnienie od akcyzy dotyczy zarówno energii zużywanej bezpośrednio podczas produkcji energii elektrycznej (np. w celu zapewnienia odpowiedniej wentylacji pracujących generatorów), jak i zużywanej równolegle do tej produkcji, wyłącznie w celu jej podtrzymywania (np. w celu ponownego rozruchu generatorów po dokonaniu ich konserwacji).
W celu skorzystania z opisanego zwolnienia od akcyzy niezbędne jest jednak spełnienie warunków formalnych określonych w przepisach wykonawczych. Mianowicie rzeczone zwolnienie ma zastosowanie pod warunkiem, że podmiot zużywający energię elektryczną na potrzeby produkcji energii elektrycznej w instalacji OZE:
- prowadzi ewidencję pozwalającą na określenie ilości zużytej energii elektrycznej i sposobu jej wykorzystania;
- przekazuje do naczelnika właściwego urzędu celnego, do 15ego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zużycie energii, oświadczenie o ilości zużytej energii elektrycznej i sposobie jej wykorzystania.
Oświadczenie, o którym mowa powyżej, powinno zawierać:
- nazwę i adres siedziby podmiotu zużywającego energię elektryczną oraz jego identyfikator podatkowy NIP;
- ilość zużytej energii elektrycznej;
- sposób wykorzystania energii elektrycznej;
- datę i miejsce sporządzenia oświadczenia oraz czytelny podpis osoby składającej oświadczenie.
Jak wynika z powyższego, zwolnienie od akcyzy dla producentów energii ze źródeł odnawialnych nie jest bezwarunkowe. Ustawa o podatku akcyzowym wraz z przepisami wykonawczymi ustalają jednoznaczne kryteria, od spełnienia których uzależnione jest skorzystanie ze zwolnienia od akcyzy zużycia energii elektrycznej w procesie produkcji energii elektrycznej.
Producenci energii elektrycznej powinni więc w szczególności pamiętać o konieczności terminowego dokonania stosownej rejestracji, prowadzenia ewidencji zużywanej energii i comiesięcznego raportowania danych w niej zawartych do właściwego naczelnika urzędu celnego. Wszelkie uchybienia tym warunkom wyłączają bowiem prawo do zwolnienia od akcyzy, co w konsekwencji prowadzi do konieczności zapłaty podatku akcyzowego od zużywanej energii w pełnej wysokości.
Katarzyna Klimkiewicz-Deplano, Doradca Podatkowy, Partner w Advicero Tax Sp. z o.o., Sławomir Patejuk, Senior Tax Manager w Advicero Tax Sp. z o.o.