Europejski lider w produkcji paneli PV inwestuje w PERC
Jeszcze do niedawna stojący na skraju upadku niemiecki producent paneli fotowoltaicznych SolarWorld notuje poprawę swoich wyników i zapowiada rozszerzenie produkcji modułów PV w technologii PERC.
SolarWorld zapowiedział modernizację swoich linii produkcyjnych dzięki urządzeniom szwajcarskiej firmy Meyer Burger, dzięki którym zwiększy efektywność produkowanych przez siebie ogniw i paneli fotowoltaicznych. Niemiecka firma wykorzysta do tego technologię PERC.
Uruchomienie produkcji na unowocześnionych liniach zlokalizowanych w Arnstadt, których łączna moc wynosi 400 MW, zaplanowano na koniec br.
SolarWorld produkuje ogniwa i panele fotowoltaiczne w technologii PERC nie tylko w Niemczech, ale także w swoim amerykańskim zakładzie w stanie Oregon. Poprawa wyników niemieckiego potentata to głównie zasługa działalności właśnie w USA, gdzie SolarWorld wcześniej doprowadził do nałożenia przez amerykańskie władze wysokich karnych ceł na import chińskich paneli fotowoltaicznych.
Technologia PERC, określana w języku polskim jako technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa (ang. Passivated Emitter Rear Cell – PERC), umożliwia zwiększenie efektywności standardowych ogniw krzemowych, dzięki czemu zyskuje na popularności w branży fotowoltaicznej.
Kilka miesięcy temu urządzenia pozwalające na zwiększenie efektywności ogniw i paneli fotowoltaicznych w technologii PERC od Meyer Burger zakupił inny potentat rynku fotowoltaicznego Hanwha Q-Cells.
PERC umożliwia ograniczenie liczby metalowych styków, które są zastępowane przez warstwę pasywną pokrywającą całą tylną powierzchnię ogniwa.
SolarWorld rozpoczął produkcję ogniw fotowoltaicznych w technologii PERC już w ubiegłym roku, informując o osiągnięciu sprawności na poziomie 21,4% w przypadku ogniw typu monokrystalicznego.
W 2014 r. SolarWorld zwiększył sprzedaż ogniw i paneli fotowoltaicznych o 55%, przekraczając swoje wcześniejsze prognozy o 15 pkt procentowych. W sumie niemiecka firma sprzedała w ubiegłym roku 849 MW paneli i instalacji fotowoltaicznych. Rok wcześniej SolarWorld odnotował wynik na poziomie 548 MW.
Lepsza sprzedaż w ubiegłym roku przełożyła się na wzrost przychodów SolarWorld o 26%. W 2014 r. skonsolidowane przychody niemieckiej firmy wyniosły 573 mln euro, a rok wcześniej było to 456 mln euro. Wynik EBITDA za ubiegły rok wyniósł 109 mln euro.
Wcześniej niemiecka firma borykała się z dużymi problemami finansowymi, a przed upadkiem uratowały ją w 2013 r. fundusze z Kataru, które przejęły za 50 mld euro 29% akcji SolarWorld.
gramwzielone.pl