DB: za kilka lat przełom na rynku magazynów energii
![DB: za kilka lat przełom na rynku magazynów energii](https://cdn.gramwzielone.pl/wp-content/uploads/post/15136/d-15136-small_rect-63e0df7c235a2-617e6d5efdb1b0edaa241aa8b68e1e2f.png)
Analitycy Deutsche Bank zapowiadają, że w ciągu 5 lat nastąpi przełom w technologii magazynowania energii. DB określa magazynowanie energii jako brakujące ogniwo, które umożliwi szerszy rozwój niestabilnych źródeł OZE.
Deutsche Bank w raporcie na temat perspektyw magazynowania energii szacuje, że w ciągu kolejnych 5 lat technologia baterii stanie się wystarczająco rozwinięta i konkurencyjna cenowo, aby stosować ją w wielkoskalowych magazynach energii gromadzących energię ze źródeł odnawialnych.
DB informuje, że obecnie koszt baterii ołowiowo-kwasowych wynosi około 200 USD/kWh, a zastosowanie baterii litowo-jonowych to obecnie koszt około 500-600 USD/kWh, który jest już niemal dwukrotnie niższy w porównaniu do początku 2014 r.
Koszty poszczególnych technologii magazynowania energii według Deutsche Bank (za RenewEconomy):
– Jesteśmy przekonani, że prawdopodobny jest spadek kosztów o około 20-30% w przypadku cen baterii litowo-jonowych, co może sprawić, że znajdą one komercyjne zastosowanie w masowej skali jeszcze przed 2020 r. – zapewniają analitycy Deutsche Bank, dodając, że w pierwszej kolejności magazyny energii będą stosowane przez operatorów sieci, aby łagodzić różnice w podaży energii wynikające z pracy farm wiatrowych czy fotowoltaicznych.
Rozwój technologii magazynowania energii w opinii DB ma szczególnie istotne znaczenie dla rozwoju fotowoltaiki.
– Zakładamy, że cena energii na świecie wzrośnie dwukrotnie w ciągu 10-15 lat, co jeszcze bardziej umocni grid parity dla fotowoltaiki – ocenia DB.
Według Deutsche Bank, grid parity dla fotowoltaiki jest już osiągane w 30 krajach, a koszt produkcji energii z dachowych systemów PV wynosi około 0,08 – 0,13 USD/kWh, co w niektórych krajach oznacza koszt niższy nawet o około 30-40% od kosztów energii z sieci.
gramwzielone.pl