Centrum Innowacji Fotowoltaicznych: PV jako alternatywa dla energii z sieci
W warunkach wolnej konkurencji przedsiębiorstwa zmuszone są do ciągłej rywalizacji w celu osiągnięcia zysku i zdobycia większego udziału w rynku. W tej walce o klientów regulacje z zakresu ochrony środowiska narzucane przez Unię Europejską często są odbierane przez przedsiębiorców jako kolejne koszty działalności pogarszające w ostateczności pozycję konkurencyjną względem zagranicznych przedsiębiorstw, które nie są objęte wymaganiami dot. proekologicznego zachowania. Dlatego też, niezwykle istotne jest obecnie proponowanie rozwiązań pozwalających na spełnienie coraz bardziej wymagających norm środowiskowych oraz jednocześnie prowadzących do podniesienia konkurencyjności przedsiębiorstw – informuje Centrum Innowacji Fotowoltaicznych.
W ramach inicjatywy Centrum Innowacji Fotowoltaicznych powstaje platforma współpracy przedsiębiorstw, których dotychczasowe działania dotyczyły tworzenia oprogramowania, projektów wzornictwa przemysłowego, implementacji rozwiązań dla zielonej energii, a nawet cyberbezpieczeństwa. Wspólnym celem ma być rozwój nowoczesnych rozwiązań fotowoltaicznych oraz promocja tej formy pozyskiwania energii, jako bardziej ekologicznej. Poprzez ostateczne zmniejszenie kosztów wynikających ze zużycia energii elektrycznej i pro aktywną postawę w kwestii ochrony środowiska, przedsiębiorstwa będą miały okazje do obniżki kosztów wytwarzania oraz zwiększenia swojej atrakcyjności w oczach klientów.
Polski rynek energii elektrycznej w wyniku postępującego procesu liberalizacyjnego wkroczył w ostatnich latach na drogę dynamicznego rozwoju. Niestety może się okazać, że koszty walki konkurencyjnej pomiędzy wielkimi grupami energetycznymi poniosą konsumenci energii elektrycznej. Utrzymywane przez lata w poprzednim systemie zaniżone ceny prądu nie pozwalały na bieżące dokonywanie inwestycji modernizacyjnych. Koszty to kilkadziesiąt miliardów złotych, które muszą być wydane na budowę nowych mocy i modernizacje linii przesyłowych z których połowa ma ponad 40 lat. By uzyskać finansowanie, spółki energetyczne będą musiały przestawić kredytodawcom bardzo optymistyczne prognozy zysków. Naturalną konsekwencją będzie presja na wzrost ceny energii elektrycznej, którą dystrybutorzy będą oferować swoim klientom.
Przy rosnących cenach energii elektrycznej można się spodziewać pogorszenia pozycji konkurencyjnej polskich przedsiębiorstw. Energia to już ponad 20% kosztów ponoszonych przez firmy. Procent ten wciąż rośnie, ponieważ zarówno w przypadku firm jak i gospodarstw domowych przybywa sprzętów elektronicznych, których używamy. W przypadku korzystania z usług jednej z pięciu wielkich spółek energetycznych oprócz samej wielkości rachunku za energię problem dla przedsiębiorstwa produkcyjnego mogą stanowić spadki napięć w sieci czy nawet przerwy w dostawach energii elektrycznej, które wg NIK w 2015 roku mają stanowić w Polsce poważny problem.
Pewność zasilania i obniżkę kosztów energii gwarantuje niezależna od sieci generacja energii elektrycznej. Instalacja systemu fotowoltaicznego na miejscu pozwala na uniknięcie istotnego składnika całkowitej ceny energii tj. ceny dostawy. W 2012 r. PGE określiło jej wysokość na 0,24 zł za dostarczenie 1 kWh podczas gdy koszt produkcji wyniósł 0,34 zł/kWh. Kalkulacje zakładające zastosowanie instalacji fotowoltaicznej o mocy ok. 65 kW w przedsiębiorstwie produkcyjnym, pokazały, że w przy takiej zmianie profilu zasilania firma może liczyć na ok. 40 % obniżkę kosztów energii elektrycznej potrzebnej na wytworzenie jednostki wyrobu finalnego, co przekłada się na spadek kosztu wytworzenia produktu finalnego o 1,44%. Korzystając ze wsparcia Unii Europejskiej oraz Europejskiego Banki Inwestycyjnego można skorzystać z preferencyjnych warunków finansowania pozwalających na obniżenie ostatecznej ceny energii nawet do 0,17zł/kWh.
Obniżając koszty produkcji przedsiębiorstwo jest w stanie skuteczniej konkurować z innymi a przyczyniając się do ograniczenie emisyjności może wykorzystać proekologiczne działania do promocji własnej działalności. Jak pokazuje badanie Global CSR Study przeprowadzone Cone Communications oraz Echo Research Group gdy cena oraz jakość są podobne, 94 % konsumentów wybierze markę, która kojarzy im się z prospołeczną inicjatywą. European Copetitiveness Report również wskazuje na powiązania pomiędzy intensyfikacją działań z zakresu CSR (Corporate Social Resposibility) a wzrostem konkurencyjności. Dodatkowo w raporcie wspomina się o wzroście skuteczności działań proekologicznych w obniżce kosztów wraz z rozwojem bardziej surowych mechanizmów dotyczących opłat za emisję gazów cieplarnianych oraz wzrostem cen energii w ogóle.
Jak się okazuje przy odpowiednim wsparciu z zakresu wiedzy na temat efektywności wykorzystania energii elektrycznej i odnawialnych źródeł energii kwestie ochrony środowiska nie muszą stanowić ciężaru dla przedsiębiorstwa a wręcz przeciwnie. Inwestycja w bezpieczną i ekologiczną energię może przyczynić się do wzrostu potencjału konkurencyjnego firmy. Centrum Innowacji Fotowoltaicznych ma stanowić platformę do tworzenia nowoczesnych systemów zarzadzania energią z instalacji fotowoltaicznej w celu poprawy konkurencyjności biznesu i opłacalności tej formy pozyskiwania energii. Głównym celem Centrum jest tworzenie społeczności zaangażowanej w powstawanie rewolucyjnych rozwiązań w energetyce słonecznej, poprzez promowanie współpracy oraz ułatwienie komunikacji pomiędzy ludźmi na wszystkich poziomach etapu komercjalizacji nowych technologii. Pierwsze efekty transferu technologii spodziewane są już w połowie roku. To wtedy ma powstać mobilne centrum monitoringu instalacji fotowoltaicznej. Do tego czasu Centrum Innowacji Fotowoltaicznych planuje przeprowadzenie cyklu konferencji dla wszystkich zainteresowanych nowymi technologiami, które można wykorzystać w dynamicznym sektorze odnawialnych źródeł energii.
Centrum Innowacji Fotowoltaicznych
Kontakt: info@energoportal.eu
Projekt współfinansowany przez Unie Europejska z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. FUNDUSZE EUROPEJSKIE – DLA ROZWOJU INNOWACYJNEJ WIELKOPOLSKI